Jak dbać o cerę trądzikową? Sposoby na blizny i przebarwienia potrądzikowe

Dodany w: Przez Redakcja

Blizny potrądzikowe (blizny zanikowe) to nie tylko domena nastolatków, lecz także problem osób dorosłych. Jak dbać o cerę trądzikową i jakie są sposoby na blizny potrądzikowe? Czy blizny i przebarwienia potrądzikowe to to samo? Jeżeli nie, czym się różnią?

Jak dbać o cerę trądzikową?

Aby zapobiegać powstawaniu blizn, należy otoczyć cerę trądzikową należytą troską. Żeby nie doprowadzić do stanu zapalnego, wystarczy oczyszczać i złuszczać skórę, a kiedy już do niego dojdzie, trzeba działać przeciwzapalnie. W tym celu raz w miesiącu warto wykonać peeling kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodermabrazji. Popłaci przejście na dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczenie pikantnych potraw. Ponadto nie należy przesuszać skóry, ponieważ to wywoła reakcję obronną gruczołów łojowych, które wzmogą swoją pracę. W konsekwencji dojdzie do zatkania porów i powstania trądziku.

Sposoby na blizny potrądzikowe

  • Antybiotyki i retinoidy na blizny potrądzikowe
    Jeżeli dojdzie do stanu zapalnego, najlepiej go wyleczyć jak najszybciej. W tym celu dermatolodzy przepisują antybiotyki (doustnie i miejscowo) i preparaty z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A (doustnie). Niestety, farmakologiczne leczenie trądziku jest bardzo obciążające dla organizmu, dlatego powinno być zarezerwowane dla jego ciężkich postaci. Ponadto takie metody często nie rozwiązują problemu trądziku na dobre; u wielu pacjentów prędzej czy później dochodzi do nawrotu choroby.
  • Laser bromkowo-miedziowy na blizny potrądzikowe
    W przypadku trądziku o niewielkim i średnim nasileniu lepszym rozwiązaniem jest laser bromkowo-miedziowy. Zabieg trwa około piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny.
    Laser bromkowo-miedziowy ma wiele dobroczynnych działań. Po pierwsze, jego promieniowanie jest pochłaniane przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Dzięki temu bakterie są redukowane, a tym samym nowe zmiany pojawiają się rzadziej. Ponadto poprzez działanie biostymulujące laser pobudza organizm do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i rozjaśnia przebarwienia skórne.
    W trudnych przypadkach dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów leczenia należy wykonać serię nawet dziesięciu zabiegów (najpierw dwa razy w tygodniu, a później kilka co miesiąc). Przy łagodniejszym przebiegu trądziku wystarczą trzy lub cztery zabiegi w tygodniowych odstępach i zabiegi przypominające raz w miesiącu. W przypadku bardzo łagodnych zmian zamiast lasera można stosować światło IPL, które jest mniej skuteczne.
  • Laser frakcyjny na blizny potrądzikowe
    Innym sposobem na blizny potrądzikowe jest ablacyjny laser frakcyjny. Jak działa? Tworzy w skórze mikrouszkodzenia, a jednocześnie obszary wokół nich pozostawia nienaruszone, co przyspiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga tygodniowej rekonwalescencji. W zależności od głębokości i rozległości blizn należy wykonać serię około trzech zabiegów w miesięcznych odstępach. Następnie, przez co najmniej pół roku, skóra powinna się regenerować. Po tym czasie można ocenić efekt terapii.

Blizny i przebarwienia potrądzikowe ‒ czym się różnią?

Niestety, zdarza się tak, że nawet pomimo odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowego leczenia po trądziku pozostały blizny. Na szczęście istnieją sposoby, aby się ich pozbyć.

Wiele osób myli blizny potrądzikowe z przebarwieniami. Czerwona plamka na skórze po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie. Proces gojenia można przyspieszyć za pomocą lasera bromkowo-miedziowego lub światła IPL, które będą stopniowo wybielały tkankę w wybranym miejscu. Takie czerwone plamki to przebarwienia potrądzikowe.

Z kolei blizny potrądzikowe to trwałe zmiany spowodowane utratą tkanki, które mogą przyjmować różne kształty i głębokości. Aby się ich pozbyć, należy poddać tkankę ponownemu uszkodzeniu w kontrolowanych warunkach i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).

W tym celu często stosuje się dermabrazję i silne peelingi medyczne, które chociaż skuteczne, są bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Oba zabiegi powodują rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień. Ponadto niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może zostawić na skórze ślad w postaci znacznych blizn. Na domiar złego zarówno zabieg, jak i rekonwalescencja są bolesne.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!