Jak leczyć trądzik dorosłych? Przyczyny i objawy trądziku dorosłych

Dodany w: Przez Redakcja

Trądzik dorosłych daje takie same objawy jak trądzik młodzieńczy, z tym że występuje w innych partiach skóry i dotyka inną grupę społeczną. Zanim poradzimy, jak leczyć trądzik dorosłych, omówimy przyczyny i objawy tej choroby.

Trądzik dorosłych ‒ przyczyny

Przyczyny trądziku dorosłych nie są jasne. Jak wynika z obserwacji, ta choroba częściej występuje u kobiet, które wcześnie zaczęły stosować środki antykoncepcyjne lub je odstawiły. Trądzikowi dorosłych sprzyja stresujący tryb życia, nieregularne odżywianie, zwłaszcza żywnością przetworzoną, niedostateczna ilość snu, stałe zmęczenie, stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenie papierosów itp. Taki tryb życia może prowadzić do zaburzeń hormonalnych związanych z tarczycą, przysadką lub jajnikami, otyłości i insulinooporności, które przekładają się na czynność gruczołów łojowych, a w konsekwencji na powstawanie zmian trądzikowych.

Trądzik dorosłych ‒ objawy

Trądzik u dorosłych objawia się występowaniem zmian zapalnych zlokalizowanych na brodzie, podbródku i na linii żuchwy oraz w dole policzków. Choroba jest nieprzewidywalna, a proces zapalny może się nasilać: broda staje się przewlekle czerwona, ponieważ stale występują na niej zmiany trądzikowe.

Trądzik dorosłych częściej dotyczy kobiet, ale przyczynia się do obniżenia jakości życia zarówno ich, jak i dotkniętych tą chorobą mężczyzn. Pacjenci źle znoszą objawy trądziku dorosłych, ponieważ w tym wieku wygląd przekłada się na życie zawodowe, rodzinne i towarzyskie. Chorym towarzyszy wstyd i niepewność, które prowadzą do obniżenia samooceny. Z czasem te osoby zaczynają ograniczać kontakty zawodowe i wycofywać się z życia towarzyskiego, a narastająca w nich frustracja przenosi się na sferę życia uczuciowego.

Jak leczyć trądzik u osób dorosłych?

Trądzik dorosłych to odmiana trądziku, która powinna być leczona dermatologicznie. W przypadku niektórych kobiet wymaga się konsultacji z ginekologiem pod kątem zaburzeń hormonalnych, które zwykle wynikają ze stresującego trybu życia. Trądzik dorosłych, chociaż jest odbierany przez pacjentów jako poważna choroba przewlekła, może być wyleczony, ale w oparciu o metody farmakologiczne, a nie (jedynie) domowe sposoby czy nawet zabiegi kosmetyczne.

Pacjenci, którzy trafiają do dermatologa z tą odmianą trądziku, to przede wszystkim kobiety ‒ wypróbowały wiele kosmetyków przeciwtrądzikowych i są załamane brakiem efektów. Z tego powodu od dermatologa oczekują radykalnych rozwiązań i natychmiastowych rezultatów, mimo że ich skóra jest podrażniona i przesuszona na skutek stosowania różnych specyfików ‒ często nieprawidłowo dobranych i nadmiernie stosowanych. Niekiedy pacjentki maskują zmiany trądzikowe kryjącym podkładem i pudrem, które nasilają problem i sprzyjają powstawaniu trądziku kosmetycznego (te kosmetyki blokują ujścia gruczołów łojowych i zaogniają zmiany zapalne).

Z dermatologicznego punktu widzenia leczenie trądziku młodzieńczego i dorosłych jest podobne, z tym że u dorosłych szybciej wdraża się leczenie ogólne lekami przeciwtrądzikowymi. Jednocześnie stosuje się mniej inwazyjne leczenie miejscowe, które mogłoby nasilić podrażnienia i jeszcze bardziej przesuszyć skórę. Z tego powodu pielęgnacja takiej cery powinna bazować na wykorzystywaniu kosmetyków nawilżających, to znaczy łagodnych preparatów myjących, kremów nawilżających (nie zatykają porów) oraz środków leczniczych o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym (regulują czynność gruczołów łojowych, ale nie mają właściwości intensywnie złuszczających). Tak działa między innymi kwas azelainowy.

Kwas azelainowy jest dostępny w formie kremu lub żelu. Ma działanie przeciwłojotokowe i przeciwzapalne oraz działa bakteriostatycznie na bakterie tlenowe i beztlenowe. Nie wykazuje silnie drażniących właściwości i nie powoduje intensywnego złuszczania. Na początku terapii może wystąpić delikatne pieczenie po aplikacji, ale z czasem skóra się do niego przyzwyczaja i dobrze go toleruje. Jest szczególnie polecany na lato, ponieważ hamuje powstawanie przebarwień, a przy tym nie wchodzi w interakcję ze słońcem. Kwas azelainowy warto stosować w terapii skojarzonej z łagodnym retinoidem, na przykład adapalenem w kremie lub w żelu, w zależności od potrzeb i tolerancji skóry.

W terapii antytrądzikowej można stosować wspomagająco peelingi z kwasem pirogronowym lub/ i migdałowym, ale nie częściej niż raz na trzy, cztery tygodnie, bądź mikrodermabrazję.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!