To dłonie każdego dnia narażone są na setki różnych mikrouszkodzeń i utratę nawilżenia. Czy wiesz, jak o nie dbać, aby nie były suche i szorstkie? Dobrze wypielęgnowane i zadbane dłonie nie zdradzają naszego wieku.
Wybranie odpowiedniego kremu do rąk albo założenie rękawiczek do prac domowych to z pozoru nieistotne sprawy. Zapominamy o nich, bo przecież to, czy użyjemy kremu, czy jednak nie, nie robi nam większej różnicy. Nic bardziej mylnego – nasze dłonie wykonują codziennie tysiące różnych czynności i bez właściwej ochrony szybko tracą witalność. Skóra na dłoniach zaczyna się starzeć (wiotczeć, marszczyć) już około 30. roku życia. To wcześnie! Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i ochronę dłoni, aby opóźnić ten proces.
JAK CHRONIĆ DŁONIE?
Każdy, kto chce mieć dobrze nawilżone, aksamitnie miękkie i piękne dłonie, powinien pamiętać o kilku prostych zasadach. Sprawdź, czego nie robić dłoniom i o czym nie zapominać w ciągu dnia, aby zachować je w dobrej kondycji niezależnie od pory roku.
- Używaj kremu do rąk po każdym myciu, ponieważ woda i mydło wysuszają.
- Zimą ochraniaj dłonie przed mrozem, zakładając ciepłe rękawiczki.
- Latem stosuj kremy do rąk z filtrem UV, aby zapobiec fotostarzeniu się skóry.
- Zakładaj jednorazowe rękawiczki do prac domowych, aby chronić skórę przed chemią.
- Nie myj rąk w gorącej wodzie, bo ona przyspiesza wysuszanie skóry.
- Delikatnie osuszaj dłonie ręcznikiem z każdej wilgoci np. po kąpieli.
- Nie zapominaj o intensywnej pielęgnacji np. masce przynajmniej raz na tydzień.
JAKI KREM DO RĄK NAJLEPSZY?
Podstawa w pielęgnacji dłoni to oczywiście stosowanie kremu do rąk. Ważne jest jednak, jaki produkt pielęgnacyjny wybierzemy. Liczy się działanie, które uzależnione jest od dwóch rzeczy – kompozycji składników i konsystencji kosmetyku.
Krem warto dobierać do problemów, jakie mają nasze dłonie. Jeśli są suche i szorstkie, to najlepiej sprawdzą się kremy z mocznikiem, gliceryną i sorbitolem. W przypadku, gdy produkt zawiera dodatkowo witaminę E, kwas hialuronowy i kolagen to możemy mieć pewność, że zadziała też przeciwzmarszczkowo i zapobiegnie starzeniu się skóry rąk. Co jeszcze może zawierać krem do rąk? Składniki często spotykane w składzie to także panthenol, lanolina oraz wapń, które łagodzą podrażnienia delikatnej skóry na dłoniach i wspomagają leczenie w problemach typu AZS.
Konsystencja kremu do rąk też jest ważna. Na lato lepiej sprawdzają się lekkie kremy o żelowej, chłodzącej i szybko wchłaniającej się formule. Unikniemy wówczas nieprzyjemnego efektu lepkości. Natomiast zimą warto postawić na bardziej treściwe, gęste i tłustsze kremy, które ochronią nasze dłonie.
DOMOWA MASECZKA NA DŁONIE
Krem do rąk to jedno. Przydaje się na co dzień i jest podstawowym kosmetykiem pielęgnującym dłonie. Ale tak jak włosom potrzebna jest czasami intensywniejsza terapia, tak na dłonie powinniśmy nałożyć raz na jakiś czas maseczkę. Można ją kupić albo zrobić samodzielnie. Jak?
- Maseczka twarogowa
Wymieszaj łyżkę naturalnego twarożku z żółtkiem i połową łyżeczki oliwy. Powstałą mieszankę nałóż na dłonie i zabezpiecz np. bawełnianymi rękawiczkami na min. 15 minut.
- Maseczka z siemienia lnianego
Przygotuj 1/3 szklanki siemienia lnianego i zalej je odrobiną wrzątku. Tak, aby zakryć nasiona. Odstaw do momentu aż siemię napęcznieje i powstanie śluzowata papka, którą można posmarować dłonie. Ta maseczka na dłonie również powinna pozostać na nich minimum kwadrans.
- Maseczka z ziemniaka
Rozgnieć ugotowanego ziemniaka (źródło cennej skrobi), wymieszaj z łyżeczką jogurtu naturalnego i miodu. Tak silnie nawilżającą maseczkę nałóż na dłonie i zabezpiecz na min. 15 minut.
- Maseczka z płatków owsianych
Podgrzej 1/3 szklanki mleka. Zalej nim 2-3 łyżki płatków owsianych, zamieszaj i odstaw na kilka minut do napęcznienia. Po przestudzeniu rozprowadź maskę na dłoniach i zostaw na kilkanaście minut.
DOMOWY PEELING DO RĄK
Skóra całego naszego ciała podlega procesowi złuszczania. Także skóra na naszych dłoniach. Jeśli chcemy mieć zdrowe, dobrze nawilżone, gładkie i delikatne ręce, powinniśmy sięgnąć po peeling. Warto jednak mieć na uwadze, że peeling dłoni musi być drobniejszy i delikatniejszy niż ten, który stosujemy do ciała – skóra na dłoniach bardzo łatwo się podrażnia. Wybierając gotowy kosmetyk, nie mamy dużego problemu, bo jest on odpowiednio skomponowany.
Peeling do rąk możemy wykonać samodzielnie. Potrzebny jest tylko naturalny olej o działaniu odżywczym (oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy itp.) oraz składnik złuszczający – sól morska drobnoziarnista, zmielone pestki malin lub pokruszone płatki owsiane. Do peelingu można dodać też sok z cytryny, który rozjaśni skórę i pomoże pozbyć się ewentualnych przebarwień.
Jak zrobić peeling dłoni? Nakładamy go na skórę, masuje delikatnie przez kilka minut, spłukujemy letnią wodą, a na koniec smarujemy dłonie kremem nawilżającym (lepiej się wchłonie i ochroni skórę).
ZABIEG PARAFINOWY NA DŁONIE
W przypadku bardzo suchych i szorstkich dłoni ciekawe rozwiązanie to zabieg parafinowy. Tego typu kurację poleca się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym lub osobom, które mają częsty kontakt z detergentami. Zawsze wtedy, kiedy skórze potrzebne jest maksymalne wygładzenie.
Zabieg parafinowy poprzedzony jest peelingiem, aby składniki lepiej wchłaniały się w skórę. Drugim krokiem jest nałożenie na dłonie preparatu odżywczego, koncentratu wszystkich niezbędnych dłoniom składników. Następnie ręce zanurza się kilkukrotnie w ciepłej, rozpuszczonej parafinie, która otula dłonie bardzo grubą powłoką. W tej sposób tworzą się „rękawice”, które utrzymują ciepło i wspierają wchłanianie się specjalnego kosmetyku. Parafinę usuwa się po ok. 20 minutach. Zabieg parafinowy zakończony jest aplikacją dodatkowego odżywczego serum, która połączona jest z delikatnym masażem.
Dodaj komentarz