Woda różana ma właściwości tonizujące, łagodzące podrażnienia skóry i odmładzające. Z tego powodu często stosuje się ją w salonach SPA do pielęgnacji twarzy. Ponadto jest obowiązkowym składnikiem kąpieli relaksujących. Jakie inne właściwości i zastosowanie ma woda różana i jak ją zrobić?
Jak powstaje woda różana?
Woda różana to pozostałość po procesie destylacji płatków róży z parą wodną. Chociaż jest efektem ubocznym produkcji olejku różanego, ma szereg dobroczynnych właściwości. Jej zapach jest delikatniejszy niż aromat olejku różanego. Do produkcji wody różanej najczęściej stosuje się różę damasceńską, a rzadziej – różę stulistną i różę francuską.
Jak działa woda różana?
Woda różana, podobnie jak każdy inny naturalny hydrolat, ma pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry i jest bogata w bioflawonoidy, między innymi w kwercynę. Biolfawonoidy to substancje nadające roślinom barwę, którym woda różana zawdzięcza swoje właściwości antyoksydacyjne. Ponadto dzięki zawartości beta-karotenu woda różana działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco, a witaminy z grupy B, w które jest bogata, zmniejszają napięcie i rogowacenie skóry. Zawarte w wodzie różanej witaminy C i E zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie i spowalniają proces powstawania zmarszczek. Sama witamina C dodatkowo wzmacnia naczynka.
Wodza różana zawiera lotne olejki eteryczne, które odpowiadają za jej subtelny zapach. Ten ostatni ma właściwości aromaterapeutyczne i poprawia samopoczucie.
Ponieważ woda różana działa kojąco, jest polecana osobom z cerą trądzikową. Należy mieć na uwadze, że woda różana może wspomagać terapię leczenia trądziku, a nie stanowić jej bazę. Ponadto woda różana oczyszcza i poprawia napięcie skóry oraz nadaje jej zdrowy koloryt. Stanowi idealny tonik do każdej cery, bo nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry.
Woda różana – właściwości
Woda różana poprawia napięcie i koloryt skóry, a także oczyszcza ją, nawilża, wygładza i zmiękcza. Ponadto ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Woda różana działa kojąco na podrażnioną skórę, zmniejsza zaczerwienienia i zmiany trądzikowe, rozjaśnia cerę oraz niweluje przebarwienia. Co więcej, reguluje kwaśne pH skóry. Nie bez znaczenia jest także to, że woda różana poprawia nastrój i dodaje energii. Kosmetyki na jej bazie można znaleźć w każdym sklepie. Mają działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe. Woda różana skutecznie pielęgnuje nawet skórę wrażliwą, dlatego jest polecana zwłaszcza do jej pielęgnacji.
Woda różana – zastosowanie
Woda różana na skórę
Woda różana jest składnikiem wielu kremów i masek do twarzy przeznaczonych do różnych rodzajów skóry: oczyszcza skórę normalną, pomaga kontrolować wydzielanie łoju przy skórze tłustej i wygładza skórę wrażliwą. Ponadto wspomaga leczenie ran i oparzeń słonecznych niezależnie od typu skóry.
Woda różana na wypadanie włosów
Woda różana stanowi cenny dodatek do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Jej regularne stosowanie zmniejsza stan zapalny skóry głowy oraz przyspiesza krążenie krwi i wzrost włosów.
Woda różana na zmęczenie i depresję
Ilekroć jesteśmy zdenerwowane lub zmęczone, możemy wziąć kąpiel z wodą różaną. To poprawi nam nastrój i zrelaksuje nas. Ponieważ nasze samopoczucie odbija się na naszym wyglądzie, po takiej kąpieli nie tylko poczujemy się lepiej, lecz także zyska na tym nasz wygląd. Będziemy wyglądać świeżo i promiennie, a co za tym idzie, młodziej.
Woda różana na ból głowy
Chyba każdy z nas, częściej lub rzadziej, odczuwa ból głowy. Leki szybko eliminują ból, ale nie pozostają obojętne dla organizmu. Na szczęście, istnieją mniej inwazyjne sposoby na migrenę, na przykład zimny kompres na bazie wody różanej. Wystarczy przyłożyć go do głowy i pozostawić na 45 minut. W tym czasie ból powinien ustąpić.
Woda różana na zęby
Woda różana jest polecana także przez dentystów, którzy stosują ją w leczeniu chorób przyzębia. Okłady z wacików nasączonych wodą różaną sprawdzą się podczas stanu zapalnego dziąseł. Równie skuteczna okaże się płukanka na bazie ciepłej wody różanej. Jej regularne stosowanie złagodzi zapalenie dziąseł, wzmocni zęby i rozwiąże problem nieprzyjemnego zapachu z ust.
Woda różana – jak ją zrobić?
Aby przygotować wodę różaną, należy zebrać około 250 gramów płatków róż. Muszą być czyste, to znaczy wolne od wszelkich pestycydów. Najlepiej zebrać je z samego rana. Następnie należy wziąć duży durszlak i opłukać płatki silnym strumieniem zimnej wody. Później płatki róż kładzie się na cienkiej, bawełnianej ścierce, którą związuje się w „sakiewkę”. Sakiewkę umieszczamy w szklanej misce, po czym wlewamy do niej taką ilość wrzątku, która ledwo przykryje płatki. Następnie nakrywamy naczynie folią spożywczą i zabezpieczamy gumką recepturką. Miksturę warto pozostawić na noc, aby wywar dobrze nasiąknął. Rano przelewamy klarowną wodę do słoika, a resztki wywaru przeciskamy przez szmatkę i dolewamy do słoika.
Gotową wodę różaną należy przechowywać w lodówce w zakrytym słoiku nie dłużej niż dwa tygodnie. Jeżeli ją zamrozimy i będziemy składować w małych pojemniczkach, posłuży nam nawet przez 6 miesięcy.
Dodaj komentarz