Q&A: wszystko, co trzeba wiedzieć o maseczkach do twarzy

Dodany w: Przez Redakcja

Maseczki do twarzy to jeden z dodatkowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Wiele kobiet pomija ten etap dbania o urodę, jednak warto pamiętać, że maska do twarzy działa lepiej i intensywniej niż serum czy krem. Regularne stosowanie maseczki do twarzy znacznie poprawia kondycję skóry, upiększy ją i wzmocni codzienną pielęgnację. Kobiety często mają wiele pytań, zanim wybiorą odpowiednią maseczkę. Poniżej zebraliśmy te najważniejsze.

1. Jakie są rodzaje maseczek do twarzy?

Maski można podzielić w zależności od rodzaju i potrzeb skóry, oraz formy, w jakiej zostały one stworzone.
Wybór jest naprawdę duży: istnieją maseczki żelowe i kremowe, oraz takie, które działają jako maska-krem na noc. Maseczki typu peel-off, zastygające, które należy samodzielnie rozrobić (łączymy je z wodą lub hydrolatem), specjalne maski na bazie olejków, maski peelingujące, maski w płacie lub płachcie – ich wygląd i konsystencja ma współgrać z właściwościami danej maski. Z tego względu najlepiej najpierw sprawdzić, jakie właściwości ma dana maska i do jakiej pasuje ona cery, a dopiero potem przyjrzeć się jej formie i sposobie aplikacji.

Maseczki mogą mieć właściwości kojące, nawilżające i liftingujące często odżywiają i dostarczają skórze witamin. Istnieją też tzw maseczki bankietowe, które natychmiast poprawiają wygląd skóry i rozświetlają, optycznie rozpraszając światło i sprawiając, że skóra staje się gładsza oraz ładnie rozjaśniona, a zmarszczki mniej widoczne.

2. Jaką maskę do twarzy wybrać?

Maseczkę do twarzy wybieramy dostosowując ją do potrzeb skóry i rodzaju cery. Skóra trądzikowa i tłusta potrzebuje oczyszczenia i matowienia, a sucha dawki nawilżenia i odżywienia. Maseczki o działaniu liftingującym przeznaczone są do cery dojrzałej, rozświetlające do zmęczonej. Dobra maseczka do twarzy powinna zawierać maksymalną dawkę naturalnych składników, które poprawią jej kondycję i idealnie wspomogą pielęgnację skóry.
Aby maseczka dobrze działała, staraj się wybierać te, które mają jak najmniej syntetycznych i sztucznych, komedogennych i drażniących substancji.

3. Jak często stosować maskę do twarzy?

Zaleca, się, aby maseczkę do twarzy robić minimum raz w tygodniu, ale jeśli zależy nam na intensywnym odżywieniu i pielęgnacji – maskę można nakładać na twarz nawet codziennie. Przy tłustej i trądzikowej cerze wskazane jest, aby maseczkę nakładać kilka razy w tygodniu.

Istnieją też maseczki, które należy robić codziennie przez określony czas (np. 10-dniowe kuracje liftingujące).

4. O jakiej porze dnia najlepiej robić maskę do twarzy?

Istnieje pogląd, że pora dnia w przypadku maseczki nie ma tak naprawdę znaczenia. Takie stwierdzenie jest błędne – skóra zaczyna silniej działać i regenerować się wieczorem – dlatego wówczas najlepiej zadziała wybrana maseczka.

5. Maseczka jednorazowa czy w tubie – jaka jest lepsza?

Wszystko zależy od tego, jakiego efektu spodziewasz się po danej maseczce. Warto pamiętać, ze maseczki w płachcie są nasączone płynem, a zatem ich bazą jest wodna faza, zawierająca cząsteczki lepiej wchłaniające się do głębszych warstw skóry. Maseczki w kremie czy w żelu mają jednak swoje zalety i unikalne właściwości, które są dostosowane do potrzeb skóry.

Warto pamiętać również o tym, ze jednorazowa maska w płachcie jest doskonale zapakowana i zawsze świeża.

6. Maski dla dojrzałej skóry? Kiedy zacząć stosować maseczki anty-aging?

Nie ma na to określonego wieku. Warto pamiętać, że zmarszczki zaczynają się tworzyć już po 25 roku życia, ponieważ wówczas zaczynają znikać połączenia kolagenowe w skórze. Jeśli czujesz, ze Twoja skóra jest mało sprężysta i wiotka – możesz ją odżywić sięgając raz na jakiś czas po maseczkę dla dojrzałej skóry. Zazwyczaj maski tego typu mają większą koncentrację składników aktywnych, pielęgnujących i regenerujących cerę.

7. Jak dużo maski należy nałożyć na twarz?

Maseczki do twarzy nie należy sobie żałować – dlatego zawsze nakładaj sporą jej warstwę na buzię – dzięki temu stworzysz na twarzy okluzyjną warstwę – czyli specjalną powłokę, która usprawni wchłanianie substancji pielęgnujących w głąb skóry.

8. Jak polepszyć (zintensyfikować) działanie maseczki?

Aby działanie maski było intensywne – zawsze przed nałożeniem jej na twarz wykonaj peeling twarzy. Dzięki temu pozbędziesz się zalegających na buzi warstw martwego naskórka i polepszysz krążenie podskórne a co za tym idzie – sprawisz, że skóra lepiej będzie chłonąć składniki z maseczki.

9. Co zrobić po zmyciu maseczki?

Aby przywrócić skórze naturalne pH i dobrze ją zakwasić – po zmyciu maski zawsze sięgaj po tonik do twarzy. Pomoże on również zebrać pozostałości kosmetyku i przygotuje skórę na wchłanianie wybranego kremu do twarzy.

10. Czy warto robić domowe maseczki do twarzy?

Tak, pod warunkiem że przepis na taką maskę jest sprawdzony, oraz jeśli owoce, warzywa i inne produkty do niej użyte pochodzą z ekologicznych źródeł. Drażniące środki, które mogą skrywać się w produktach nie pochodzących z certyfikowanych upraw mogą skórze bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!