Tonizowanie twarzy – jak to robić? 

Dodany w: Przez Redakcja

Tonizowanie jest podstawowym elementem pielęgnacji. Po demakijażu i dokładnym oczyszczeniu cery należy jej dostarczyć delikatnego nawilżenia w postaci lekkich płynów, które wyrównają jej pH. Zwilżona skóra lepiej przyjmuje kosmetyki pielęgnacyjne, aplikowane w dalszej kolejności. 

Hydrolaty

To inaczej wody kwiatowe lub wody roślinne. Są zdecydowanie najlepsze do tonizowania skóry (oczywiście po jej uprzednim oczyszczeniu). Produkty są coraz bardziej popularne i można znaleźć je w coraz większej liczbie drogerii. Mają konsystencję wody i delikatny zapach. Powstają w procesie destylacji materiału roślinnego. Woda destylacyjna, która pozostaje po tym procesie, zawiera olejek eteryczny i części składowe roślin – to jest hydrolat.

Hydrolatów nie trzeba rozcieńczać. Można używać ich w formie toniku lub wody odświeżającej. Mają pozytywny wpływ na okolice oczu i są dużo łagodniejsze niż olejki eteryczne. Ich zapach także jest znacznie lżejszy. Większość olejków ma pH, które jest zbliżone do naturalnego odczynu skóry. Są bezpieczne dla każdego niezależnie od wieku. Znajdziemy na rynku hydrolaty, które możemy dostosować do swoich upodobań. Dodatkowym atutem jest to, że można je za sobą mieszać, aby wzmocnić ich działanie. Szczególnie polecane są osobom o wrażliwej skórze, ponieważ nie powodują podrażnień. Ponadto nie zawierają niepotrzebnych dodatków.

Jak wybierać hydrolaty?

Hydrolaty bardzo łatwo tracą termin przydatności, dlatego warto wybierać te, które zawierają łagodne konserwanty. Koniecznie sprawdź, czy hydrolat jest prawdziwy, czy to tylko sztucznie perfumowana woda roślinna. Jak to rozpoznać? Zawsze w składzie hydrolatu najpierw podawana jest nazwa wody roślinnej i konserwantu. Jeżeli jako pierwsza wymieniona jest woda, to znak, że nie jest to prawdziwy hydrolat. Ważne, aby na opakowaniu znalazła się informacja, z jakiej rośliny pochodzi hydrolat.

Jak wzmocnić działanie hydrolatu?

Możesz samodzielnie wzmocnić działanie hydrolatu, jeżeli dodasz do niego wybrane składniki aktywne. Ważne, żeby łatwo rozpuszczały się w wodzie. W ten sposób powstaje roślinna mikstura. Możesz traktować ją jako samodzielny tonik lub jako dodatkowy element po użyciu toniku.

Jeżeli dysponujesz cerą tłustą i mieszaną, dodaj do hydrolatu witaminę B3 i inne ekstrakty roślinne, np. z wierzby, zielonej herbaty czy łopianu. Cerze suchej przyda się kwas hialuronowy, pantheol, ceramidy, kolagen i proteiny roślinne. Naczynkowa i wrażliwa cera potrzebuje roślinnych ekstraktów z zielonej herbaty, nagietka, rumianku oraz witaminę B5.

Jak stosować toniki, hydrolaty i esencje roślinne?

Tonikiem lub hydrolatem przecieramy skórę płatkiem kosmetycznym, który jest nasączony. Dzięki wacikowi usuniemy zanieczyszczenia i pot. Rano, poza przetarciem skóry wacikiem, nie musimy używać innych produktów myjących.

Wzbogaconych hydrolatów, czyli esencji roślinnych, używaj za pomocą atomizera. Możesz też nalać esencję na dłonie i delikatnie ją wklepać. Esencji nie ścieramy wacikiem, ponieważ musi mieć czas, żeby się wchłonąć. Na skórę należy nałożyć kolejny produkt do pielęgnacji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!