Wszystko co o filtrach przeciwsłonecznych wiedzieć powinnaś

Dodany w: Przez Redakcja

Lato, słońce, plaża… Czyż to nie brzmi wspaniale? Dla ciebie może i tak, ale dla twojej skóry niekoniecznie. Otóż promieniowanie UV (oprócz wielu zalet) ma negatywne działanie na skórę. Zmarszczki i przebarwienia to nie jedyne skutki uboczne jego wpływu. Na szczęście jest prosty sposób, aby uchronić się przed nimi. To oczywiście filtry przeciwsłoneczne.

Po co używać filtrów przeciwsłonecznych?

Jest mnóstwo powodów, dla których powinnaś stosować kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi. To najważniejsze z nich:

  • promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok i to właśnie ono przenika do najgłębszych warstw skóry;
  • promienie UV przyspieszją starzenie się skóry, niszczą włókna kolagenu, powodują zmarszczki i przebarwienia, przesuszają skórę i uszkadzają naczynka krwionośne;
  • filtry chronią przed czerniakiem, czyli rakiem skóry, chorobą, która w wielu przypadkach jest śmiertelna.

Filtr chemiczny vs filtr mineralny

Filtry mineralne i chemiczne różnią się sposobem ochrony przed promieniowaniem. Filtry chemiczne pochłaniają promienie słoneczne, a filtry mineralne je rozpraszają. Większość filtrów chemicznych pod wpływem słońca traci swoje właściwości ochronne, a filtry mineralne długo pozostają na skórze. Jeżeli używasz chemicznych filtrów, to pamiętaj o powtarzaniu aplikacji kosmetyku ochronnego co dwie lub trzy godziny.

Gdzie kupować filtry UV?

Dobry kosmetyk z równie dobrym filtrem UV możesz kupić niemal w każdym sklepie, perfumerii, drogerii lub aptece. Ważne jest przy tym sprawdzenie składu produktu i dobranie do rodzaju cery filtra chemicznego lub mineralnego. Pamiętaj, że krem z filtrem należy zużyć w przeciągu roku, bo po tym czasie traci swoje właściwości.

Oznaczenia na opakowaniach filtrów UV

Na opakowaniach produktów kremów z filtrami UV znajdują się następujące oznaczenia:

  1. SPF (Sun Protective Factor) i IP (Indie de Irotecting) to faktory chroniące przed promieniowaniem słonecznym. Oznaczają stosunek ilości promieniowania ultrafioletowego przyczyniającego się do oparzenia w trakcie stosowania filtra do ilości promieniowania wywołującego takie samo oparzenie bez jego zastosowania. Jak to obliczyć? Liczbę stojącą przy SPF należy pomnożyć przez czas, jaki planujemy spędzić na słońcu. Wynik pokaże nam, po jakim czasie na naszej skórze pojawi się rumień. Wynik ten otrzymamy w godzinach, co oczywiście nie przekłada się na bezpieczeństwo przebywania na słońcu.
  2. IPD lub PPD (Immediate Pigmentation Darkening lub Persistant Pigmentation Darkening) to wskaźniki określające zdolność ochrony skóry przed promieniowaniem UVA, które wywołuje opaleniznę natychmiastową (IPD) lub trwałą (PPD).
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!