„Wybuchowe” duety. Substancje, których nie wolno ze sobą łączyć w pielęgnacji

Dodany w: Przez Redakcja

Czy wiesz, że nie wszystkie produkty pielęgnacyjne można ze sobą łączyć? Jeśli nie chcesz osłabić działania swoich kosmetyków ani zaszkodzić swojej skórze, poznaj te duety. Oto substancje, które niestety się nie lubią.

W świecie beauty nigdy nie jest cicho. Co i rusz pojawiają się nowe produkty kosmetyczne. Odkrywamy coraz to ciekawsze zastosowania substancji dobrze znanych i testujemy nowe mieszanki. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie duety są dobre.

Czego ze sobą nie łączyć, jeśli nie chcemy podrażnić skóry? Które składniki kosmetyczne mogą osłabiać lub zmieniać swoje działanie? Jakich połączeń trzeba bezwzględnie unikać w pielęgnacji? Czas na przypomnienie kilku ważnych zasad obowiązujących w kosmetyce.

TAJEMNICE SKUTECZNEJ PIELĘGNACJI

Mało kto zdaje sobie sprawę, że niektórych kosmetyków nie wolno ze sobą łączyć. Sięgamy po produkty pielęgnacyjne, nie zastanawiając się nad tym, czy ich działanie się wzajemnie nie wyklucza. Efektem są podrażnienia albo pielęgnacja, która jest nieskuteczna i nie przynosi oczekiwanych efektów.

Winni jesteśmy my, ponieważ nieświadomie łączymy ze sobą substancje i produkty, których łączyć nie powinniśmy. Oto najlepsze przykłady.

JAKICH SUBSTANCJI NIE WOLNO ZE SOBĄ ŁĄCZYĆ?

● Witamina C + kwasy AHA/BHA

Popularność serum z witaminą C nikogo nie dziwi, bo kwas askorbinowy doskonale radzi sobie z przebarwieniami skórnymi, działa antyoksydacyjnie i ma właściwości anti-age. Dla osób z problematycznymi przebarwieniami (posłonecznymi, potrądzikowymi) witamina C to stały punkt codzienne pielęgnacji – i słusznie!

Podobne działanie mają kwasy AHA oraz BHA (glikolowy, migdałowy, salicylowy), które złuszczają naskórek i również pomagają w wyrównaniu kolorytu cery. Niestety, połączenie obu tych składników to może być za dużo. Witamina C w duecie z kwasami AHA i BHA mocno zakwasza skórę i zdziera jej naturalną warstwę hydrolipidową – kiedy skórze brak ochrony, a jej pH jest za niskie, pojawiają się podrażnienia i zaczerwienienia.

● Witamina C + witamina B3

Kolejna substancja, które nie należy łączyć z popularną i chętnie stosowaną witaminą C, to witamina B3. Niacynamid ma za zadanie uszczelniać naskórek, przyspieszać gojenie raz i zmian potrądzikowych, bo stymuluje produkcję cennych ceramidów.

Niestety łączenie go z witaminą C może mieć dla niekorzystne skutki – albo niacynamid zneutralizuje działanie kwasu askorbinowego (mają odmienne pH), albo w wyniku niekorzystnej reakcji powstania kwas nikotynowy (niacyna), który spowoduje zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie skóry. Z uwagi na to, obie te substancje lepiej stosować osobno.

JAKICH KOSMETYKÓW NIE WOLNO ZE SOBĄ ŁĄCZYĆ?

● Peeling mechaniczny + peeling enzymatyczny

Kolejny duet, który niekoniecznie dobrze działa na naszą skórę, to równoczesne stosowanie peelingów enzymatycznych i mechanicznych. Zwłaszcza gdy mamy cerę trądzikową, naczynkową, wrażliwą lub ogólnie problematyczną. Dlaczego?

Peeling mechaniczny złuszcza martwy naskórek, zdzierając go za pomocą drobin złuszczających (cukru, soli, pestek malin, rozdrobnionych pestek moreli). Peeling enzymatyczny wykorzystuje do tego kwasy, które przyspieszają naturalny proces złuszczania naskórka (kwas ferulowy, glikolowy, migdałowy). Stosowanie obu tych zabiegów jednocześnie to krótka droga do poważnego uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry i podrażnień. Więcej nie zawsze znaczy lepiej!

● Produkty przeciwtrądzikowe + kosmetyki z retinolem

Tak, jak serum z witaminą C zyskuje swoją popularność, tak samo coraz chętniej sięgamy po kosmetyki z retinolem. Ma działanie przeciwzmarszczkowe, pobudza produkcję kolagenu i wspomaga złuszczanie naskórka. Ma silne działanie, dlatego nie zaleca się stosowania go na dzień, żeby nie uwrażliwić skóry np. na słońce.

Jest jeszcze jedna zasada dotycząca stosowania witaminy A. Retinolu nie wolno stosować podczas kuracji przeciwtrądzikowej – połączenie go z kosmetykami zawierającymi nadtlenek benzoilu lub adapalen może skończyć się źle. Efekt? Poważne podrażnienia skóry i zaostrzenie stanu zapalnego, który z reguły towarzyszy trądzikowi.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!