Zdrowe stopy to podstawa. Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Dodany w: Przez Redakcja

Podtrzymują ciężar całego ciała, dzięki nim utrzymujemy prawidłową postawę, amortyzują każdy wstrząs i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. O czym mowa? Chodzi oczywiście o… stopy. Jeżeli odczuwasz ból w tej części ciała, to być może najlepszym rozwiązaniem będą wkładki ortopedyczne. Sprawdź, które powinnaś wybrać.

wkladki-ortopedyczne.jpg

Po co ci wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne wpływają na komfort chodzenia, zmniejszają bóle stawów, kręgosłupa i kończyn dolnych, są pomocne w korygowaniu wad postawy i leczeniu niektórych schorzeń. Aby dobrać prawidłowe wkładki ortopedyczne, należy poddać się różnym badaniom w gabinecie lekarskim lub podologicznym. Dzięki nim można wykryć wady stóp, a potem rozpocząć leczenie i rehabilitację.

Wkładki ortopedyczne – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów wkładek ortopedycznych dopasowanych do wad postawy i mających na celu ich korekcję. Są to:

  • wkładki na płaskostopie podłużne, poprzeczne i podłużno-poprzeczne charakteryzujące się podniesieniem wewnętrznej, środkowej lub wewnętrznej i środkowej części wkładki;
  • wkładki niepełne sięgają na dwie trzecie długości stopy, podpierają łuki stóp, ale nie korygują ich ustawienia, mogą natomiast zmniejszać ból towarzyszący ostrodze piętowej;
  • wkładki ortopedyczne indywidualne są dopasowane do konkretnego schorzenia stopy i mogą być wykonane z różnych materiałów, należy wymieniać je po 6-12 miesiącach;
  • wkładki odciążające wykonuje się z miękkich materiałów, gwarantują wygodę podczas chodzenia i uprawiania sportów;
  • wkładki chroniące stopę cukrzycową przeznaczone dla diabetyków wykonane są z miękkich materiałów przepuszczających powietrze, odciążają wrażliwe miejsca na stopie i poprawiają ukrwienie stóp;
  • wkładki twarde wpływają na ustawienie całej stopy, są stosowane przy płaskostopiu podłużnym i płaskostopiu poprzecznym.

Wkładki ortopedyczne – prawda i fałsz

O wkładkach ortopedycznych i wadach postawy istnieje wiele sprzecznych teorii. Co tak naprawdę jest prawdą, a co fałszem? Faktem jest na pewno to, że wkładki ortopedyczne należy dobierać indywidualnie do stopy i rodzaju schorzenia. Nie ma uniwersalnych wkładek, z których mogliby wszyscy korzystać. To po pierwsze. Po drugie wkładki ortopedyczne korygują postawę ciała. A po trzecie te same wkładki mogą być używane w wielu parach obuwia. Warunkiem jest jednak to, żeby wkładka nie poruszała się i cały czas pozostawała na swoim miejscu.

Niestety wśród wielu ludzi krążą także mity na temat wkładek ortopedycznych. Jednym z nich jest to, że każda wkładka jest taka sama. Wyróżnia się bowiem wkładki: obuwnicze, medyczne, profilaktyczne i ortopedyczne. Te pierwsze są tylko wyściółką buta i nie korygują wad postawy. Drugi rodzaj wkładek jest dopasowany do każdej stopy i jej potrzeb. Wkładki profilaktyczne zaś przeznaczone są dla zdrowej stopy i mają na celu zapobieganie różnym dolegliwościom. Ostatni rodzaj wkładek, ortopedyczne, należy stosować w przypadku schorzeń i deformacji stopy.

Kolejna nieprawdziwa wiadomość dotyczy tego, że wkładki działają w taki sam sposób. Inaczej działają bowiem wkładki dynamiczne, a inaczej statyczne. Dynamiczne wkładki ortopedyczne korygują ustawienie kończyn dolnych, zapewniają prawidłowe fazy ruchu, wspierają poprawne funkcjonowanie wiązadeł, mięśni i stawów. Natomiast statyczne wkładki ortopedyczne nie mają takich właściwości, bo nie mają stabilnej platformy podeszwowej i wzmocnień stabilizujących.

Mitem jest również to, że najlepsze są wkładki żelowe i te wykonane z odcisku lub odlewu, ponieważ nie zapewniają stopom stabilizacji i amortyzacji. Nieprawdziwe są także informacje dotyczące tego, że wkładki ortopedyczne leczą haluksy, ale nie wyleczą ostrogi piętowej. W przypadku pierwszego schorzenia niezbędna jest operacja, a w przypadku drugiego można zastosować dynamiczne wkładki ortopedyczne.

Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Proces doboru wkładek ortopedycznych zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem i wykonania badania palpacyjnego. Technik ortopeda lub fizjoterapeuta określa problem w obrębie stóp, czas trwania dolegliwości i miejsce, w których one dokładnie występują. Następnie odbywa się badanie na specjalistycznym sprzęcie.

Pierwsze badanie wykonuje się przy pomocy podoskopu, dzięki któremu ocenia się wygląd wysklepienia stopy i ustawienie stawów skokowych. Do kolejnego badania wykorzystuje się plantograf, czyli urządzenie ustalające położenie poszczególnych części stopy w fazie kontaktu z podłożem. Dopiero potem projektowane są wkładki ortopedyczne.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!