Cera wrażliwa jest bardzo trudna w pielęgnacji. Może zaszkodzić jej dosłownie wszystko, a co gorsza nie będziesz wiedziała, co dokładnie to było. Jedną rzeczą, którą możesz zrobić, jest wnikliwa obserwacja i używanie takich produktów, które złagodzą podrażnienia. Sprawdź, jak rozpoznać skórę wrażliwą, jakich kosmetyków używać i jakich urodowych błędów nie popełniać w jej pielęgnacji.
Jak rozpoznać cerę wrażliwą?
Cera wrażliwa reaguje w nadmierny sposób na różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Objawami, po których rozpoznasz ten typ skóry, są: zaczerwienienie, suchość, łuszczenie się, uczucie swędzenia, pieczenia lub ściągnięcia. Czy wiesz, że wyróżnia się cztery typy cery wrażliwej? Pierwszym jest rumień związany z silnymi emocjami, nagłą zmianą temperatury, dietą i piciem alkoholu. Drugi rodzaj skóry wrażliwej wiąże się z rumieniem i uczuciem ściągnięcia, a także łuszczenia się będącego wynikiem reakcji na niekorzystne warunki klimatyczne. Nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia pojawiające się po użyciu kosmetyku to trzeci typ cery wrażliwej. Ostatnim natomiast jest zaczerwienienie skóry związane z menstruacją.
Wyróżnia się również czynniki, które zaostrzają objawy i powstawanie skóry wrażliwej. Jeżeli chcesz, żeby twoja cera była zdrowa, ładna i odporna na działanie niekorzystnych elementów, to wystrzegaj się:
- zanieczyszczenia powietrza, konserwantów w pokarmach i napojach, pestycydów;
- długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach lub z centralnym ogrzewaniem;
- wystawiania skóry na działanie promieni UV;
- konserwantów, substancji zapachowych i barwników w kosmetykach;
- spożywania ostrych przypraw i używek;
- twardej wody i detergentów, syntetycznych materiałów;
- sytuacji stresowych i niewłaściwej pielęgnacji skóry.
Cechy skóry wrażliwej
Skórę wrażliwą możemy rozpoznać po kilku cechach charakterystycznych:
- kruchość naczynek krwionośnych i gwałtowne ich rozszerzanie się pod wpływem zmian temperatury lub stresu;
- występuje u osób z jasną karnacją, delikatną skórą i o typie pigmentacji I lub II;
- może być atopowa;
- uwrażliwienie uwarunkowane jest genetycznie;
- wrażliwość dotyczy skóry twarzy, szyi i dekoltu, rzadziej całego świata;
- reakcja skóry na czynniki zewnętrzne jest natychmiastowa.
Cera wrażliwa – przeciwwskazania
Skórze wrażliwej mogą zaszkodzić czynniki zewnętrzne (egzogenne) i wewnętrzne (endogenne). Do tych pierwszych zalicza się: negatywny wpływ środowiska, twardą wodę, kosmetyki, mocne pocieranie ręcznikiem lub podczas peelingu i reakcje na składniki diety. Druga grupa czynników obejmuje stres i hormony, a w przypadku atopowego zapalenia skóry pot, który nasila zmiany zapalne.
Pielęgnacja cery wrażliwej
Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie preparatów aptecznych o niewielkim składzie i bez drażniących substancji. Do mycia i demakijażu poleca się płyny micelarne, które jednocześnie oczyszczają, nawilżają i odżywiają cerę. W kremie na dzień powinien znajdować się fizyczny filtr UV, a w kremie na noc – składniki łagodzące i regenerujące skórę. Raz na tydzień można zrobić peeling enzymatyczny, który rozpuści martwe komórki skóry.
W pielęgnacji skóry wrażliwej wystrzegaj się tych błędów
W trakcie domowej pielęgnacji skóry wrażliwej uważaj na czynności, które większość osób traktuje jak nawyk. Niestety wszystkie mogą poważnie zaszkodzić twojej cerze lub pogłębić jej nie najlepszą kondycję. Uważaj zatem na:
- pocieranie skóry ręcznikiem, co usuwa naturalną barierę hydrolipidową,
- stosowanie silnie działających kosmetyków z zawartością witaminy C, retinolu i substancji odmładzających,
- używanie kilku kremów w tym samym czasie – wymieszanie składów może zapoczątkować nieprzewidzianą reakcję,
- częste zmienianie kosmetyków – bądź wierna produktom do pielęgnacji cery wrażliwej i daj im więcej czasu na działanie,
- eksperymentowanie z nowymi kosmetykami, co może prowadzić do podrażnień,
- stosowanie naparów ziołowych ze względu na alergie, które mogą wywołać.
Cera wrażliwa – kosmetyki i półprodukty
Do pielęgnacji cery wrażliwej szukaj kosmetyków, które zawierają tylko wybrane składniki. Produkty te znajdziesz w aptece lub sklepami z półproduktami kosmetycznymi. Substancje najlepsze do skóry wrażliwej to: pantenol, niacynamid, kwas hialuronowy, kwasy PHA, kwas migdałowy, większość hydrolatów. Przydadzą ci się także oleje i masła kosmetyczne: Shea, ze słodkich migdałów, jojoba, arganowy, lniany i z kiełków pszenicy.
Dodaj komentarz