Piekące, bolące i pękające usta to zimowy problem wielu osób. Warto nauczyć się odpowiednio je pielęgnować, aby nawet w trudnych warunkach pogodowych cieszyć się miękkimi, delikatnymi i dobrze nawilżonymi ustami. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na spierzchnięte usta zimą?
Zanim sięgniemy po sprawdzone peelingi i maseczki (zarówno te domowe, jak i kupione w drogerii), powinniśmy poświęcić chwilę na zastanowienie się, dlaczego usta pierzchną? Wiemy tylko, że dzieje się to zazwyczaj jesienią i zimą.
Spierzchnięte usta – przyczyny
Przyczyny pękania ust są naprawdę różne i nie zawsze mają związek z ogólnym osłabieniem jesienno-zimowy i niską temperaturą. Zwłaszcza że usta mogą wysychać właściwie o każdej porze roku. Co zatem jest przyczyną pękania ust? Oto najczęstsi winowajcy:
- niedobór witamin z grupy B,
- odwodnienie organizmu,
- niekorzystne zmiany hormonalne,
- brak ochrony delikatnej skóry ust,
- wiatr, słońce lub mróz,
- niekontrolowane oblizywanie ust.
Czy wiesz, że?
Winę za suchość i pękanie ust może ponosić też pomadka do ust!
Jak to możliwe? Balsamy do ust bazujące na samych humektantach nie są odpowiednie na zimę – potrzebne są jeszcze emolienty (tłuste oleje, wazelina), które zapobiegną utracie nagromadzonej przez humektant wody. Jeśli ich zabraknie, usta mogą pękać jeszcze bardziej, mimo że używamy pomadki.
Jak dbać o spierzchnięte usta?
Usta, które mają tendencję do wysychania i pękania, potrzebują przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji – delikatnej, nastawionej na nawilżanie, regenerację i ochronę przed trudnymi warunkami.
Co powinnaś robić, jeśli chcesz zapobiec pierzchnięciu ust lub zregenerować te już spierzchnięte i popękane?
1. Korzystaj codziennie z pomadki nawilżającej o dobrym składzie.
2. Regularnie (np. co tydzień) wykonuje peeling i masaż ust.
3. Powstrzymuj się przed oblizywaniem ust na mrozie i wietrze.
4. Zrezygnuj z kosmetyków do twarzy, które mają w składzie alkohol.
5. Nakładaj (również na usta) kremy z filtrami UV.
6. Ogranicz używanie szminek i błyszczyków, kiedy usta są spierzchnięte.
7. Unikaj ostrych i kwaśnych potraw, które mogą wywołać ból.
Domowe sposoby na spierzchnięte usta
Spierzchnięte usta wymagają przede wszystkim nawilżenia i regeneracji, ale również regularnego natłuszczania. Najłatwiej, najtaniej i najskuteczniej zrobimy to za pomocą naturalnych składników, które znajdziemy w swoim domu. Wśród najlepszych składników pomocnych w walce o gładkie i miękkie usta, króluję:
- naturalne olejki np. oliwa z oliwek, olej arganowy,
- masła roślinne np. masło shea, olej kokosowy,
- miód (ma działanie antybakteryjne),
- dostępny w aptekach żel aloesowy,
- ogórek, bogaty w witaminę C i wodę,
- śmietana lub twaróg (doskonale natłuszczają).
1. Przepis na domowy peeling cukrowy do ust
Suche usta najłatwiej pobudzić do regeneracji i wygładzić za pomocą peelingu. Można go zrobić samodzielnie. Do przygotowania domowego peelingu do ust potrzebne są: łyżeczka cukru + łyżeczka miodu lub naturalnego olejku. Mieszanką tych składników należy wmasować w usta spłukać, a następnie zabezpieczyć delikatną i pobudzoną skórę ochronną pomadką.
2. Przepis na domowe maseczki na usta
Maseczka z awokado
Smaczliwka to owoc bogaty w siedem witamin i potężny zestaw niezbędnych kwasów nienasyconych. Dzięki temu świetnie odżywia i regeneruje spierzchnięte usta. Wystarczy rozgnieść miękkie awokado, wymieszać z dowolnym olejkiem i nałożyć na kilka minut na usta.
Maseczka miodowo-twarogowa
Kolejna propozycja na domowy kosmetyk na spierzchnięte usta to mieszanka tłustego twarogu z miodem. Trzeba wymieszać oba składniki i nałożyć ich grubą warstwę na usta. Zadziała tylko, jeśli nie zostanie zjedzone, więc warto powstrzymać swój apetyt nawet do pół godziny.
Dodaj komentarz