Z biegiem lat skóra starzeje się. O tempie tego procesy decydują czynniki genetyczne, nadmierne opalanie (zwykle bez zabezpieczenia przed promieniowaniem UV), wdychanie spalin, palenie papierosów, menu ubogie w warzywa i owoce oraz nieodpowiednia lub niedostateczna pielęgnacja. Skóra dojrzała ma trzy podstawowe problemy: nadmierną suchość, przebarwienia i niebezpieczne znamiona, które mogą być początkiem zmian nowotworowych. Jak pielęgnować skórę dojrzałą? Jakie są sposoby na suchość skóry, przebarwienia i znamiona?
Skóra dojrzała. Sposoby na suchość skóry
Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość, która wynika z utraty zdolności do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Ponadto procesy regeneracyjne przebiegają wolniej, zmniejsza się biologiczna aktywność komórek skóry oraz maleje liczba włókien kolagenowych i elastynowych, które zapewniają skórze sprężystość. Zmarszczki mimiczne pogłębiają się i powstają bruzdy. Skóra staje się cieńsza i szorstka, łuszczy się oraz potrzebuje silnego nawilżenia.
Aby poprawić kondycję skóry dojrzałej, należy stosować odżywcze kremy nawilżające i nakładać maseczki witaminowe. Kobiety, które przez całe życie miały problem z kruchymi naczyniami krwionośnymi, z wiekiem będą ich miały więcej. Z tego powodu dobrym pomysłem będą kosmetyki uszczelniające ściany naczyń krwionośnych.
Skóra dojrzała. Sposoby na przebarwienia
O powstawaniu przebarwień decyduje promieniowanie słoneczne. Nazywane plamami starczymi lub kwiatami starości pojawiają się w miejscach najbardziej odkrytych: na dłoniach, twarzy i dekolcie. Przebarwienia to skupiska melaniny, czyli ciemnego barwnika skóry. Ich powstawanie jest sygnałem, żeby zrezygnować z opalania, ponieważ przebarwień będzie przybywać, a te, które istnieją, ściemnieją.
Osoby dojrzałe zwykle zażywają leki i piją zioła, które mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne (takie działanie ma między innymi dziurawiec). Z tego powodu w słoneczne dni należy stosować kremy ochronne z jak najwyższym filtrem przed wyjściem z domu.
Skóra dojrzała. Sposoby na niebezpieczne znamiona
Na dojrzałej skórze mogą powstawać zmiany przednowotworowe, zwane rogowaceniem posłonecznym. To miejsca zabarwione na żółtawo, chropowate, czasem lekko wypukłe. Ich średnica nie przekracza trzech centymetrów. U mężczyzn często pojawiają się na łysinie. Ponieważ z tych ognisk może powstać nowotwór skóry, należy je pokazać dermatologowi. Lekarz przepisze preparat miejscowo złuszczający lub zamrozi zmianę ciekłym azotem. Potem wystarczy ochrona przed słońcem.
Z biegiem lat nasz organizm coraz słabiej broni się przed nieprawidłowymi podziałami komórek, między innymi komórek skóry. W konsekwencji z tych złych komórek, które się dzielą, może powstać nowotwór. Z tego powodu nie należy bagatelizować żadnych zmian na skórze. Niektóre z nich mają postać dwumilimetrowej ranki, która pokrywa się strupkiem. Po jakimś czasie strupek odpada, a ranka znów się pojawia i długo nie chce się zagoić. To może trwać latami. Wiele osób boi się iść z tym do lekarza, tymczasem leczenie takiej zmiany zwykle kończy się na jej usunięciu!
Także pieprzyki należy obserwować, ponieważ z wiekiem, na przykład pod wpływem opalania, mogą przekształcić się w czerniaka, czyli groźny nowotwór skóry. Jeżeli pieprzyk zmienia kształt, ma postrzępione brzegi, krwawi lub rośnie, należy bezwzględnie pokazać go lekarzowi. Szybkie usunięcie takiego znamienia może uratować życie.
Dodaj komentarz