To może być nieprzyjemny szok: dotąd ładna, młoda i gładka skóra nagle…zaczyna się buntować. Na twarzy pojawiają się krostki i zaskórniki, oraz nieustanne, nadprogramowe, nasilone sebum, przez które skóra nieładnie się błyszczy. Nadmiar sebum powoduje też szereg stanów zapalnych na skórze, co jeszcze bardziej nasila trądzik i niekorzystne, nieestetycznie wyglądające zmiany skórne. Jak walczyć z taką skórą? Jakie kosmetyki powinny pojawić się w nastoletniej kosmetyczce?
Sięgając po kosmetyki dla trądzikowej skóry należy uświadomić sobie, że ich stosowanie to nie tylko zabieg higieniczny, ale również…leczniczy. Dobry kosmetyk anty-trądzikowy działa jak lek, a dokładniej jak wsparcie kuracji przeciwtrądzikowej. Dlatego ich dobór powinien być przemyślany i odpowiedni. Warto pamiętać, że same kosmetyki często nie wystarczą, aby pozbyć się trądziku (zwłaszcza przy jego agresywnej, nasilonej formie). W takich produktach liczy się przede wszystkim ich skład, oraz rodzaj.
Kosmetyki anty-trądzikowe – rodzaje
Przy pielęgnacji skóry trądzikowej sam krem do twarzy to za mało. Kluczem do sukcesu jest oczyszczanie twarzy specjalnymi kosmetykami – dopiero tak przygotowana skóra wchłonie dostateczną ilość składników zawartych w kremie do twarzy. Aby odnieść zwycięstwo w walce z trądzikiem, należy zaopatrzyć się kilka specjalistycznych produktów, które uzupełniają się o swoje właściwości i do spółki tworzą doskonałą kurację zwalczającą krostki. Należą do nich:
- kosmetyki oczyszczające (żele, pianki, do mycia twarzy) – usuwają one wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum z twarzy, uspokajają skórę i przywracają jej równowagę bakteryjną, normalizują łojotok i zakwaszają odpowiednio skórę równoważąc jej pH.
Najlepiej sprawdzają się specjalne pianki do mycia twarzy, żele dla młodej skóry (często mają one działanie antybakteryjne i antyseptyczne), oraz różnego rodzaju antybakteryjne płyny micelarne, które bazują na składnikach ziołowych lub – popularnym ostatnio – węglu aktywowanym, który doskonale zbiera wszelkie zanieczyszczenia z twarzy.
- złuszczające peelingi do twarzy – przy trądzikowej skórze lepiej nie sięgać po tradycyjny peeling, który polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka (taki zabieg może tylko roznieść bakterie na twarzy i nasilić trądzik). Ponieważ jednak oczyszczanie skóry jest niezwykle istotne, nie rezygnuj z peelingu, lecz wybierz taki, który nie wymaga tarcia (gommage lub enzymatyczny). Przy skórze tłustej i trądzikowej taki peeling możesz robić nawet 2-3 razy w tygodniu.
- kosmetyki bakteriostatyczne – to specjalistyczne produkty, które są bardzo pomocne przy nasilonej formie trądziku, lub przy jego grudkowo-krostkowej odmianie. Stosuje się je rano i wieczorem – produkty tego rodzaju hamują namnażanie bakterii i dzięki temu z czasem leczą i goją się zmiany trądzikowe na buzi; kosmetyki bakteriostatyczne złuszczają również martwe komórki naskórka, dlatego przez czas ich używania lepiej ograniczyć stosowanie innych peelingów do twarzy, lub skonsultować to z dermatologiem.
- normalizujące toniki – tonik stał się ostatnimi czasy bardzo niedocenianym kosmetykiem, a tymczasem nic nie uspokaja skóry i nie przywraca jej odpowiedniego pH lepiej, niż tonik. Ten dla trądzikowej skóry dodatkowo reguluje wydzielanie sebum.
- specjalistyczne kremy na noc – co prawda młoda skóra nie musi skłaniać się ku innym kosmetykom na dzień i na noc – jeden krem do twarzy w zupełności wystarczy. Inaczej rzecz ma się jednak, kiedy zmagasz się z silnym trądzikiem i bardzo dokuczliwym łojotokiem. Wówczas warto zastosować specjalnie dobrany krem na noc, który ma inne działanie niż „dzienny”: złuszcza on naskórek, leczy i zmniejsza zmiany trądzikowe, reguluje sebum, ujednolica jej koloryt i odblokowuje oraz oczyszcza i zwęża pory.
- maseczki antybakteryjne i matujące – maski do twarzy dają ulgę i poprawiają wygląd skóry. Ich działanie jest powierzchowne, ale z całą pewnością dają komfort i matują cerę na wiele godzin, poprawiając jej kondycję i łagodząc trądzikowe zmiany. Idealnie, jeśli są skomponowane z naturalnych składników – jeśli szukasz dobrej maseczki antybakteryjnej, oczyszczającej i regulującej sebum – wypróbuj naturalną, zielona glinkę – możesz ją mieszać z ziołowym hydrolatem, wodą lub tonikiem naturalnym, aby utworzyć specjalną pastę, którą nakłada się na buzię. Po zaschnięciu maseczki zmyj ją letnią wodą.
- naturalne olejki – okazuje się że tłusty olej doskonale reguluje sebum na skórze i zmniejsza łojotok. Dzieje się tak, ponieważ większość olejków zawiera skwalen, czyli składnik ludzkiego sebum, który normalizuje pracę gruczołów łojowych. Jednocześnie oleje dostarczają skórze kompletu witamin i minerałów oraz działają antyseptycznie i pomagają leczyć zmiany trądzikowe. Olejki najlepiej aplikować na noc. Jeśli chcesz wypróbować ich działanie na swojej skórze, sięgnij po olejek jojoba lub kokosowy – to one zawierają największą ilość skwalenu.
- korektory antybakteryjne i punktowe preparaty lecznicze – przydają się doskonale podczas codziennego makijażu, lub przy wyjątkowo upartej krostce, ponieważ przyspieszają proces regeneracji i pomagają zwalczyć miejscowe wykwity skórne. Korektory dodatkowo doskonale maskują i ułatwiają makijaż.
Dodaj komentarz