Jeżeli znudził Ci się Twój kolor włosów lub chcesz ukryć siwiznę, nie musisz od razu podejmować radykalnych kroków i decydować się na farbę. Istnieje wiele alternatywnych metod na naturalne farbowanie włosów, na przykład sprawdzone, domowe sposoby. Poznaj niektóre z nich.
Domowe sposoby na naturalne farbowanie włosów
Naturalne sposoby farbowania włosów to nie tylko henna, lecz także wywary ziołowe na bazie składników, które każdy znajdzie w swojej kuchni. Wiele warzyw, owoców i ziół zawiera substancje o właściwościach barwiących, które rozjaśnią lub przyciemnią nasze włosy albo pomogą im uzyskać rudy odcień.
Domowe sposoby na naturalne farbowanie włosów mają wiele zalet – między innymi są niedrogie i naturalne, ale jednocześnie wymagają cierpliwości. Jedna płukanka czy maska nie przyniesie efektu; farbowanie należy regularnie powtarzać, a mimo to zmiana koloru jest delikatna.
Domowe sposoby na naturalne farbowanie włosów: rozjaśnianie
Właściwości rozjaśniające włosy ma cytryna, miód, rumianek i korzeń rabarbaru.
Cytryna
Cytryna rozjaśnia włosy i dodaje im połysku. W celu przygotowania odpowiedniej mieszanki należy wycisnąć sok z jednej dużej cytryny, po czym wymieszać go pół na pół z wodą. Opcjonalnie można dodać łyżkę octu jabłkowego. Mieszankę należy odstawić na 20-30 minut, a po tym czasie nałożyć ją na włosy i po 20 minutach spłukać pod letnią wodą. Zabieg warto wykonywać raz w tygodniu do uzyskania pożądanego koloru włosów.
Miód
Miód nawilża włosy i nadaje im ciepły odcień. Umożliwia uaktywnienie się w pasmach nadtlenku wodoru, który powoduje naturalne rozjaśnienie włosów. Aby przygotować płukankę na bazie miodu, należy zmieszać dwie łyżki z sokiem z połowy cytryny. Mieszankę trzeba pozostawić na włosach na pięć godzin, po czym zmyć ją i nałożyć silną odżywkę.
Rumianek
Rumianek odpowiada za pojawienie się na włosach świetlistych refleksów. Aby przygotować płukankę na jego bazie, wystarczy zalać cztery saszetki rumianku litrem gorącej wody i odczekać 15-20 minut, aż wystygnie. Następnie tym wywarem należy wypłukać włosy. Alternatywnie można wcierać wywar we włosy i spłukiwać po 30 minutach. Zabieg warto powtarzać co tydzień.
Rabarbar
Ponieważ rabarbar ma silne właściwości odbarwiające, warto sprawdzić, jak włosy na niego reagują. W celu rozjaśnienia nim włosów wystarczy zmieszać sok z cytryny, łyżkę oleju roślinnego i trzy garści sproszkowanego rabarbaru. Powstałą masę należy rozrobić z odrobiną wody, po czym całość nałożyć na włosy. Włosy warto otulić ręcznikiem i regularnie sprawdzać ich reakcję na płukankę. Tę ostatnią należy zmyć po maksymalnie 30 minutach.
Domowe sposoby na naturalne farbowanie włosów: przyciemnianie
Działanie przyciemniające mają ziemniaki, orzech włoski, kora dębu, czarna rzepa i zioła takie jak rozmaryn, szałwia, tymianek i pokrzywa.
Ziemniaki
Aby przygotować płukankę na bazie ziemniaków, wystarczy obrać je ze skórki i zagotować w dużej ilości wody. Po ich odcedzeniu należy poczekać, aż wywar wystygnie, po czym wykorzystać go jako płukankę. Woda z ziemniaków przyciemnia nawet siwe włosy, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu włosów i dodaje im połysku.
Orzech włoski
W celu sporządzenia płukanki na bazie orzechów włoskich należy zmieszać trzy garści drobno zmielonych łupin z octem owocowym i olejem roślinnym. Następnie do mieszanki trzeba dodać niewielką ilość gorącej wody i odstawić na kwadrans. Gotową farbę należy nanieść na lekko osuszone włosy i przykryć je ręcznikiem. Po upływie 20 minut włosy powinny przyciemnić się o jeden ton.
Kora dębu
Kora dębu jest dostępna w sklepach zielarskich i aptekach. Aby przygotować z niej płukankę, należy zalać trzy łyżki suszu trzema szklankami wody i całość zagotować. Gotowanie powinno odbywać się pod przykryciem i trwać pięć minut. Po tym czasie należy odstawić miksturę do wystudzenia. Następnie trzeba ją przelać do miski, zanurzyć w niej włosy i płukać przez 10 minut. Efekt powinien nastąpić po 2-3 zabiegach.
Czarna rzepa
Płukanie włosów w soku z czarnej rzepy ma wiele korzyści: wzmacnia cebulki, nadaje włosom blask i lekko przyciemnia ich kolor. Równie dobrze można wcierać go we włosy. Należy mieć na uwadze, żeby do tego celu użyć ręcznika, który możemy spisać na straty. Ponadto sok z czarnej rzepy jest drażniący, dlatego nie powinien dostać się do oczu.
Zioła
Zioła pogłębiają naturalnie ciemny kolor włosów i dodają im blasku. Aby osiągnąć ten efekt, wystarczy cztery łyżki czarnej herbaty oraz po dwie łyżeczki rozmarynu i szałwii zalać dwoma litrami gorącej wody. Całość należy trzymać pod przykryciem, a po upływie 20-30 minut odcedzić wywar i płukać nim włosy. Alternatywnie można wetrzeć płyn w skórę głowy i spłukać go po 30 minutach.
Domowe sposoby na naturalne farbowanie włosów: włosy rude
Rudy odcień mogą nadać lub pogłębić zioła, takie jak hibiskus, nagietek i szafran, a także żurawina, cebula i cynamon.
Hibiskus, nagietek i szafran
W celu uzyskania lub pogłębienia rudego koloru włosów warto wypłukać je w wywarze z czerwonego hibiskusa, nagietka lub szafranu. Równie dobrze miksturę można wetrzeć we włosy. Następnie należy założyć ręcznik, a po 30 minutach dokładnie spłukać włosy.
Żurawina
Lekki, rudawy połysk może nadać wywar z żurawiny. Aby go przyrządzić, należy zagotować w wodzie świeże owoce żurawiny. Po ostudzeniu wywaru trzeba płukać w nim włosy kilkakrotnie w ciągu dnia. Żurawina dodatkowo odżywia włosy i ułatwia ich rozczesywanie.
Cebula
Płukanka z łupin cebuli pomoże uzyskać złotomiedziane refleksy. Równie skuteczny jest wywar z łusek cebuli, który należy wsmarować we włosy. W tym celu wystarczy gotować garść łusek w szklance wody przez 20 minut, po czym odstawić wywar na 30 minut. Po przecedzeniu należy dodać łyżkę gliceryny i wymieszać. Gotową maskę nakłada się na włosy, zakłada się ręcznik, a po 20-30 minutach spłukuje się włosy.
Cynamon
Cynamon jest alergenny, dlatego przed jego zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową.
Rudy odcień nadaje włosom płukanka z kawy, herbaty i cynamonu, z kolei złotawe refleksy można uzyskać dzięki roztworowi cynamonu z wodą. W tym celu wystarczy zmieszać sproszkowany cynamon z wodą w takiej ilości, która umożliwi pokrycie naszej fryzury. Następnie na umyte i lekko osuszone włosy należy nałożyć pastę, obwiązać je ręcznikiem i pozostawić na 5-6 godzin. Na koniec włosy trzeba spłukać.
Dodaj komentarz