Jak dbać o cerę wrażliwą? Pielęgnacja, dieta, tryb życia

Dodany w: Przez Redakcja

Cera wrażliwa wymaga kompleksowej opieki, na którą składa się odpowiednia pielęgnacja, prawidłowa dieta i określony tryb życia. Wyjaśniamy, jak dbać o cerę wrażliwą. 

Cera wrażliwa, czyli jaka?

Cera wrażliwa reaguje przesadnie na codzienne rzeczy i zjawiska, takie jak niektóre składniki kosmetyków, warunki atmosferyczne lub zmiana wody. Przesadnie, to znaczy zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem albo pojawieniem się plam lub krost. Reakcja skóry na substancję drażniącą jest natychmiastowa i to głównie ten fakt odróżnia cerę wrażliwą od alergicznej (do reakcji alergicznej dochodzi po kilkunastu godzinach, a nawet po kilku dniach od momentu zetknięcia się skóry alergicznej z alergenem).

Cera wrażliwa ‒ pielęgnacja

Do skóry wrażliwej należy stosować wyłącznie kosmetyki z apteki o działaniu intensywnie nawilżającym i kojącym. Powinny zawierać możliwie najmniej składników, ponieważ im bogatszy skład, tym większe ryzyko, że skóra zareaguje na taki preparat w niepożądany sposób. Na etykietach kosmetyków warto szukać składników takich jak: ekstrakt z melisy, rumianku lub nagietka, pantenol, gliceryna, alantoina oraz witamina A i E. Z kolei unikać należy kwasów owocowych, alkoholu, retinolu oraz witaminy A i C.

Jakie kosmetyki do demakijażu można stosować do cery wrażliwej? Muszą to być preparaty przeznaczone specjalnie do tego rodzaju skóry, to znaczy mleczka, toniki i emulsje myjące, które nie wymagają zastosowania wody, ponieważ woda z kranu, nawet w małej ilości, może wywołać zaczerwienienie lub podrażnienie. Jeżeli twarz, która nie została spłukana wodą, nie wydaje się Wam umyta, wodę z kranu można zastąpić wodą przegotowaną lub mineralną. Innym dobrym rozwiązaniem jest mikstura apteczna na bazie oleju lnianego.

Cera wrażliwa ‒ dieta

Aby nie pogarszać stanu cery wrażliwej, warto odstawić czarną herbatę, zwłaszcza mocną, kawę, napoje gazowane, alkohol, papierosy i ostre potrawy.

Cera wrażliwa ‒ tryb życia

Cerze wrażliwej szkodzą gwałtowne zmiany temperatury, to znaczy przejściowe pory roku, klimatyzowane pomieszczenia i pojazdy oraz wychodzenie na mróz po opuszczeniu nagrzanych budynków i środków komunikacji. Takich sytuacji zwykle nie sposób uniknąć, ale warto zabezpieczyć się warstwą kremu ochronnego. Za to bardzo łatwo ograniczyć ryzyko związane z solarium ‒ wystarczy z niego nie korzystać.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!