Baza pod makijaż, inaczej primer, jest stosowana przede wszystkim w celu przedłużenia makijażu, i to nawet o 12 godzin! Ale to nie jedyna funkcja tego kosmetyku. Baza pod makijaż także wygładza skórę oraz maskuje przebarwienia i inne niedoskonałości cery. Jakie są rodzaje baz pod makijaż? Jak dobrać bazę pod makijaż do rodzaju cery i jak ją stosować?
Rodzaje baz pod makijaż
Istnieje bardzo wiele rodzajów baz pod makijaż. Oto one:
Silikonowa baza pod makijaż
Najczęściej spotykana. Silikony są silnie okluzyjne, czyli tworzą na skórze nieprzepuszczalną warstwę, która może prowadzić do zatkania porów i namnażania się bakterii. Baza silikonowa jest odporna na działanie wody, dlatego jej usunięcie wymaga zastosowania tłuszczów. Nie należy na nią nakładać podkładu wodoodpornego, który także zawiera silikony; lepiej go zastąpić lekkim podkładem wodnym. Baza silikonowa jest przeznaczona do skóry suchej lub dojrzałej.
Olejowa baza pod makijaż
Ona także tworzy na skórze warstwę, do której przylega podkład. Funkcję bazy pod makijaż mogą pełnić lekkie oleje naturalne, takie jak olej z pestek malin, olej różany lub olej lniany. Taki naturalny olej równie dobrze można dodać do podkładu, aby ułatwić jego aplikację. Baza olejowa najlepiej współgra z lekkim podkładem lub suchym podkładem mineralnym. Jest polecana w przypadku cery suchej i tłustej. Składa się głównie z gliceryny, która ma właściwości higroskopijne i nawilżające.
Glicerynowa baza pod makijaż
Dobrze współpracuje z podkładem opartym na wodzie, za to powoduje warzenie się podkładu mineralnego.
Żelowa baza pod makijaż
Nie tworzy tłustego filmu na skórze, zmniejsza widoczność porów, wygładza skórę i działa nawilżająco. Można ją stosować z podkładem trwałym i mineralnym. Jest przeznaczona dla osób z tłustą cerą, ponieważ ogranicza nadmierne wydzielanie sebum.
Zastygająca baza pod makijaż
Skutecznie matuje. Powstaje na bazie talku, aluminium, krzemianu magnezowo-aluminowego lub azotku boru. Tworzy na skórze warstwę, która zmniejsza widoczność porów i absorbuje sebum, ale nie jest tak silnie okluzyjna jak po zastosowaniu bazy silikonowej. Źle się rozprowadza i łatwo ściera, dlatego wymaga umiejętnej aplikacji. Nie jest polecana w przypadku suchej cery, ponieważ podkreśla suche skórki, za to w przypadku cery tłustej ‒ jak najbardziej.
Baza pod makijaż z krzemionką
Matuje i wygładza cerę oraz zmniejsza widoczność niedoskonałości. Krzemionka może podkreślać suche skórki, a długo stosowana odwadnia naskórek. Mimo to warto ją stosować przy cerze problematycznej i łączyć z lekkim podkładem.
Jak dobrać bazę pod makijaż do rodzaju cery?
Skóra sucha i mieszana wymaga stosowania bazy, która ją wygładzi i nie będzie podkreślała skórek. Z tego powodu przed jej aplikacją należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry twarzy. W przypadku cery suchej najlepszym wyborem będzie baza silikonowa, olejowa i glicerynowa. Nie zaszkodzi dodać do podkładu odrobiny naturalnego oleju, aby lepiej przylegał do skóry.
Skóra tłusta potrzebuje bazy, która zbiera nadmiar sebum i ma właściwości matujące. Te warunki spełnia baza krzemionkowa, pudrowa, zastygająca i żelowa. Wprawdzie podkłady lepiej przylegają do cery tłustej niż suchej, ale nadmiernie wydzielane sebum prowadzi do warzenia i ścierania się tego kosmetyku.
Do skóry dojrzałej należy stosować silikonową bazę pod makijaż.
Jak stosować bazę pod makijaż?
Przed aplikacją bazy należy oczyścić twarz i wetrzeć w nią krem nawilżający. Do pokrycia całej powierzchni twarzy wystarczy odrobina bazy. Aplikujemy ją podobnie jak kremy nawilżające, czyli rozprowadzamy od środka twarzy do zewnątrz. Baza powinna pokryć twarz cienką i niewyczuwalną warstwą. Podkład można zastosować dopiero po całkowitym wchłonięciu się tego kosmetyku.
Dodaj komentarz