Makijaż kohlem arabskim i kajalem jest intensywny, trwały i efektowny. Jak go zrobić oraz czym kohl arabski i kajal różnią się od siebie? Jakie są ich właściwości i zastosowanie oraz efekty ich zastosowania? Jak powstaje kohl arabski i gdzie można go kupić?
Kohl arabski i kajal – różnice
Kohl arabski to czarny proszek do malowania oczu, a kajal to… czarny proszek do malowania oczu. Kohl arabski i kajal to jedna i ta sama substancja, z tym że w języku arabskim funkcjonuje określenie „kohl”, a w języku w hindi – „kajal”. Ponadto w Europie na preparat w postaci sypkiej mówi się „kohl”, a w formie kredki – „kajal”. Mimo to sklepy stosują obie nazwy wymiennie.
Kohl arabski (kajal) – jak powstaje?
Dawniej kohl arabski (kajal) był wytwarzany z czarnego metalu zwanego antymon. Dziś do jego produkcji wykorzystuje się mieszankę ziół stosowanych w ajurwedzie, olej ze słodkich migdałów, olej rycynowy, olejek z drzewa sandałowego, masło klarowane ghee i krzew alstonia. Pierwotnie nie zawierał żadnego składnika pochodzenia chemicznego i był jednym z niewielu w pełni roślinnych kosmetyków do makijażu. Znany jeszcze w Starożytnym Egipcie, spopularyzował się na Bliskim Wschodzie, w Azji i w Afryce.
Kohl arabski (kajal) – zastosowanie
Początkowo wykorzystywano kohl arabski (kajal) jako lekarstwo na choroby i infekcje oczu, takie jak jaglica, bakteryjne zapalenie spojówek, jęczmień, alergie i podrażnienia. Z czasem kohl arabski (kajal) zaczął pełnić funkcję kosmetyku do makijażu, mimo to jego właściwości lecznicze są nadal wykorzystywane przez mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy chętnie leczą nim dzieci.
Kohl arabski (kajal) – właściwości i efekty
Wiele turystek z Europy i Ameryki po przyjeździe do krajów arabskich zachwyca się spojrzeniem tamtejszych kobiet, które do podkreślenia urody stosują właśnie kohl arabski (kajal). Uwagę turystek zwraca jego głęboka czerń i prostota, które razem dają efekt smoky eyes. Kohl arabski (kajal) podkreśla kolor tęczówki, a ponieważ zwęża naczynia krwionośne, rozjaśnia białka oczu. Można go używać zamiast popularnych kosmetyków do oczu, to znaczy kredek, eyelinerów i cieni do powiek – daje podobny efekt, ale wymaga wypracowania własnej metody stosowania.
Kohl arabski (kajal) nie wywołuje reakcji alergicznych i pielęgnuje oczy. Bezpośrednio po jego aplikacji zdarza się uronić kilka łez i można odczuwać delikatne mrowienie – są to naturalne reakcje organizmu, które mają na celu oczyszczenie oka.
Kohl arabski (kajal) daje bardzo trwały, wręcz wodoodporny efekt.
Kohl arabski (kajal) – gdzie go kupić?
Kohl arabski (kajal) jest sprzedawany w małych, podłużnych słoiczkach z aplikatorem lub w grubych kredkach w kształcie ściętego walca. Ne kosztuje dużo, ale trudno go dostać – to możliwe jedynie w sklepach arabskich i drogeriach internetowych. Warto dopilnować, aby kohl arabski (kajal), który kupujemy, nie zawierał ołowiu.
Jak zrobić makijaż kohlem arabskim (kajalem)?
- Kohl arabski (kajal) jako cień do powiek
Nakładamy go na wacik i zbieramy pędzelkiem lub aplikujemy bezpośrednio na górną powiekę, po czym delikatnie rozcieramy. Na zakończenie tuszujemy rzęsy. Kohl arabski (kajal) można łączyć z innymi kolorami, aby uzyskać oryginalny efekt. - Kohl arabski (kajal) jako eyeliner
Zastosowany w ten sposób wymaga większej precyzji. Należy zaopatrzyć się w skośny albo bardzo cienki pędzelek. Łączymy kohl arabski (kajal) z kroplami (kroplą) do oczu. Zaczynamy od zewnętrznej strony oka i kierujemy się do środka. Nadmiar zbieramy patyczkiem kosmetycznym. Dodatkowo można podkreślić linię wodną, ponieważ kohl – w przeciwieństwie do niektórych kredek – nie zmywa się z tego miejsca. Należy mieć na uwadze, że taki zabieg optycznie zmniejsza oko, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić. - Smoky eyes kohlem arabskim (kajalem)
Ten efekt także możemy dzięki niemu osiągnąć. Na powieki nakładamy bazę, po czym rysujemy kreskę od zewnątrz w kierunku kącika oka. Rozcieramy kreskę opuszką palca i powtarzamy malowanie. Następnie malujemy kreskę na dolnej powiece, rozcieramy ją i powtarzamy czynność. Podkreślamy linię wodną. Pędzelkiem aplikujemy kohl arabski (kajal) na załamanie ruchomej części powieki i kierujemy się do zewnątrz – tak powstaje „kocie oko”. Srebrnym lub złotym cieniem malujemy powiekę, ale nie wychodzimy poza czarne linie. Wewnętrzny kącik oka zostawiamy jasny, a odcieniem ciemniejszym o jeden ton malujemy powiekę od połowy oka do jej zewnętrznej części. Jeszcze ciemniejszym odcieniem, który można zmieszać z kohlem, zaznaczamy zewnętrzny kącik przy kocim oku. Cienie warto zblendować kulkowym pędzelkiem. - Kohl arabski (kajal) jako element makijażu na Helloween lub karnawał
Dzięki niemu powstanie bardzo trwały makijaż oczu, który wytrzyma całą noc. Odpowiednie przebranie i kolorowe soczewki kontaktowe wydobędą jego mroczną stronę. Ten efekt spotęgują sztuczne rzęsy, metaliczne cienie i czerwona szminka.
Dodaj komentarz