Zawdzięcza swoją sławę temu, że jest naturalnym składnikiem naszej skóry i działa na cząsteczki wody jak magnes – przyciąga je i zatrzymuje dla efektu perfekcyjnego nawilżenia. Jakie jeszcze właściwości ma kwas hialuronowy? Jak stosować go, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej korzyści?
Z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Stosowany w kosmetyce kwas hialuronowy to bezbarwna, przezroczysta ciecz o konsystencji gęstego żelu. Znamy go od przeszło 70 lat, kiedy udało się go po raz pierwszy wyizolować w laboratorium. Czego jeszcze o nim nie wiesz?
Właściwości kwasu hialuronowego
Największa zaleta kwasu hialuronowego to jego działanie nawilżające. Wyłapuje cząsteczki wody z otoczenia i łączy je ze sobą tak dobrze, że zapewnia skórze stały poziom nawilżenia. To właśnie ten składnik odpowiedzialny jest za utrzymywanie zdecydowanej większości wody w organizmie. Zapobiega jej utracie, dzięki czemu ani skóra, ani włosy nie stają się nadmiernie przesuszone.
To jednak nie wszystko. Kwas hialuronowy pomaga zachować młody wygląd skóry. Z jednej strony dzięki odpowiedniemu nawodnieniu, a z drugiej za sprawą szeregu dodatkowych właściwości. Przyspiesza gojenie ran, zmniejsza blizny, poprawia elastyczność skóry, redukuje zmarszczki, jest naturalnym filtrem przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a nawet poprawia jakość produkowanego w skórze kolagenu.
Czy wiesz, że kwas hialuronowy odpowiada także za transport innych składników odżywczych w głąb skóry? Perfekcyjnie nawilżona skóra przyjmuje więcej substancji aktywnych.
Działanie – powierzchniowo, ale nie powierzchownie
Wiele osób myśli, że kwas hialuronowy działa wewnątrz skóry. Ten naturalny – owszem. Ten dostarczany w kosmetykach – niestety nie. Cząsteczki kwasu hialuronowego mają różną masę, jednak nawet te najmniejsze nie są w stanie przedostać się przez zdrową skórę w jej głębsze warstwy. Z punktu widzenia kosmetyki wszystkie właściwości kwasu hialuronowego wynikają więc z jego obecności na powierzchni skóry. Nawilżając warstwę rogową naskórka, sprawia, że jest ona bardziej przepuszczalna dla innych substancji aktywnych. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza skłonność do pierzchnięcia i ujędrnia.
Jak stosować kwas hialuronowy?
Żelowy roztwór kwasu hialuronowego jest bardzo uniwersalnym kosmetykiem. Nie dość, że samodzielnie bardzo dobrze pielęgnuje skórę, to może służyć jako baza do robienia kosmetyków lub świetny dodatek do naszych ulubionych kremów, odżywek itp. Poznaj najpopularniejsze sposoby na zastosowanie kwasu hialuronowego. Znajdź ten, który najbardziej ci odpowiada.
• SAMODZIELNIE
Kwas hialuronowy sprawdza się jako kosmetyk silnie nawilżający. Możemy kupić go w formie lekkiego żelu i aplikować na wilgotną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Przed zaaplikowaniem kwasu hialuronowego na skórę warto jednak zastosować hydrolat lub wodę, którą ten składnik będzie mógł związać.
• POD OCZY
Dzięki temu, że świetnie nawilża i napina skórę, działa jak skuteczne serum liftingujące, które można stosować nawet na delikatną skórę pod oczami. Wystarczy wklepać odrobinę kwasu hialuronowego pod oczy, aby zmniejszyć drobne zmarszczki, poprawić kolor, napiąć skórę i rozświetlić. Nałożony po kwasie krem pod oczy lepiej się wchłania i działa jak intensywna kuracja.
• DO KREMU
Można połączyć go także z ulubionym kosmetykiem. Dodanie kwasu hialuronowego do kremu wzmacnia jego działanie i sprawia, że lepiej się wchłania i nawilża. Aby sprawić, że ciężki, zbyt tłusty krem będzie nieco lżejszy, wystarczy dodać do niego kilka kropli żelu hialuronowego.
• DO TONIKU
Kwas hialuronowy w naturalny sposób poprawia nawilżające właściwości toniku do twarzy. Dodanie kilku kropli tego składnika sprawia, że każdy tonik ma bardziej jedwabistą konsystencję i pozostawia skórę gładką, miękką i wyczuwalnie dobrze nawilżoną.
• Z OLEJKIEM
Najlepszy sposób na zastosowanie kwasu hialuronowego to połączenie go z ulubionym olejkiem roślinnym. Taki duet działa jak skuteczne serum olejkowe, które nie tylko wiąże wodę w skórę, ale też (dzięki olejowi, który jest emolientem) zapobiega odwodnieniu, wygładza i ochrania np. przed słońcem.
• NA KOŃCÓWKI
Taka sama mieszanka olejku z kwasem hialuronowym, o której mowa w poprzednim punkcie, sprawdzi się do pielęgnacji i ochrony końcówek. Tego rodzaju serum na końcówki zapobiega ich rozdwajaniu, dodaje miękkości i ochrania przed mechanicznymi uszkodzeniami.
• DO WŁOSÓW
Choć o kwasie hialuronowym częściej mówi się w kontekście pielęgnacji skóry, jest on bardzo ciekawym dodatkiem do kosmetyków przeznaczonych na włosy. Można dodawać go zarówno do szamponów, odżywek, jak i maseczek. Co to daje? Kwas hialuronowy wzmacnia ich działanie, pomaga głęboko nawilżać i odżywiać, a także zapewnia efekt gładkich i śliskich włosów. Ogranicza wysuszające działanie środków oczyszczających, które są w składzie każdego szamponu.
• NA SKÓRĘ GŁOWY
Stosowanie kwasu hialuronowego bezpośrednio na skórę głowy przypomina stosowanie serum nawilżającego. To składnik, który po wtarciu w skalp zmniejsza podrażnienia, przynosi ukojenie, wzmacnia cebulki, a nawet delikatnie unosi włosy u nasady.
• Z GLINKĄ
Maseczki z glinki są coraz popularniejsze. Jeśli chcesz, aby miały jeszcze lepsze działanie, użyj kwasu hialuronowego zamiast wody. Glinka wymieszana z kwasem hialuronowym ma przyjemniejszą, bardziej kremową konsystencję, a także działa intensywniej i lepiej nawilża.
Dodaj komentarz