Ostatni rok w branży kosmetycznej był pełny nowinek. Kosmetyki do pielęgnacji, sposoby dbania o skórę i gadżety do pielęgnacji znalazły się w kosmetyczkach wielu kobiet. Których produktów i akcesoriów ty używałaś i z których sposobów pielęgnacji korzystałaś?
Pielęgnacja warstwowa
Doskonale się sprawdza u Azjatek i to właśnie z tamtego zakątka świata przywędrowała na pozostałe kontynenty. Pielęgnacja warstwowa zaczyna się od dokładnego oczyszczenia twarzy składającego się z dwóch etapów: zastosowania oleju do demakijażu, a potem nałożeniu żelu lub pianki do mycia buzi. Potem można przystąpić do warstwowej pielęgnacji. Polega ona na użyciu kolejno:
- Toniku lub hydrolatu – mają przygotować skórę do dalszej pielęgnacji substancjami aktywnymi; mogą mieć działanie złuszczające, oczyszczające lub nawilżające.
- Serum, ampułka lub koncentrat – stężenie tych składników jest większe niż w zwykłych kosmetykach. Azjatki używają kilku takich kosmetyków zamiennie po to, żeby dostarczać skórze jak najwięcej różnorodnych substancji aktywnych.
- Preparaty punktowe – stosuje się je w tych miejscach na skórze, na których występują stany zapalne.
- Krem do twarzy – ma działanie ochronne i powoduje zatrzymanie w skórze składników z wcześniej nałożonych produktów.
- Bez kremu na noc
Ta metoda pielęgnacji skóry jest dopasowana do regeneracji skóry i jej dobowego rytmu funkcjonowania. Dzienna pielęgnacja skóry powinna opierać się na:
- oczyszczaniu skóry z zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka bez wysuszania skóry,
- tonizacji w celu wzmocnienia cery,
- nałożeniu kremu – powinien być dopasowany do rodzaju skóry, a jego działanie powinno skupiać się na ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi.
Natomiast nocna pielęgnacja niech obejmuje następujące działania:
- oczyszczanie – demakijaż mleczkiem i umycie buzi odpowiednio dobranym kremem,
- tonizacja – wykonana w tym samym celu w wieczornej pielęgnacji,
- lekkie serum lub koncentrat – nie powinny to być kremy okluzyjne i odżywcze.
Skóra w nocy nie potrzebuje zbędnego obciążenia gęstym kremem, bo musi się wtedy zregenerować i odpocząć. Zaś tłuste i gęste kosmetyki nałożone przed snem mogłyby zaburzyć jej funkcjonowanie.
Olejowanie twarzy
To kolejny kosmetyczny hit, jeśli chodzi o pielęgnację cery. Oleje muszą być jednak dobrane do typu cery, w przeciwnym wypadku mogą podrażnić i wywołać wysypkę lub alergię. Źle dobrany kosmetyk może wysuszyć skórę, która jest już sucha, lub wywołać trądzik na cerze tłustej. Należy też pamiętać, że nawilżanie skóry nie ma nic wspólnego z używaniem olejów. Te produkty natłuszczają cerę i chronią płaszcz hydrolipidowy przed uszkodzeniami.
Wieloetapowe oczyszczanie
Taki rodzaj oczyszczania stosują przede wszystkim Azjatki. Wiążę się to z chęcią utrzymania młodego wyglądu cery, warunków klimatycznych i typu skóry. Wieloetapowe oczyszczanie nie musi zaś być dobre dla kobiet w innych zakątkach świata. A polega ono na:
- rozpuszczeniu i zmyciu makijażu za pomocą olejów i metody OCM,
- myciu właściwym z zastosowaniem żelu lub pianki,
- zmyciu kosmetyków zimną wodą, która zamknie pory skóry,
- złuszczaniu skóry preparatami z enzymami lub ściernymi drobinkami.
Maseczki w płachcie
Są bardzo popularne i przynoszą świetne efekty. Jak wygląda taka maseczka? Jest to bawełniana tkanina nasączona substancjami, które zapewniają skórze konkretne działanie, np.: nawilżanie, regenerowanie, odżywianie, łagodzenie. Wystarczy stosować je raz w tygodniu, a efekty będą widoczne praktycznie natychmiast. Są do tego łatwe w zastosowaniu, zajmują mało miejsca w podróży i są produktami jednorazowego użytku.
Gąbka Konjac
Gąbka Konjac wykonana z rośliny to świetny sposób na mycie i oczyszczanie twarzy. Zawiera witaminy i minerały, pobudza krążenie krwi i usuwa martwe komórki naskórka. Gąbkę można kupić w różnych wariantach: z glinkami, zieloną herbatą, bambusowym węglem drzewnym, o miękkiej lub twardej strukturze. Gadżetu zaleca się używać wieczorem do demakijażu lub mycia buzi. Razem z gąbką należy zastosować odpowiedni kosmetyk, a raz na tydzień gąbkę wyprać i dokładnie wysuszyć.
Maseczka bąbelkowa
Te produkty pochodzą z Korei Południowej i już podbiły serca kobiet na całym świecie. Ma przyjemną formułę o żelowej konsystencji, a po nałożeniu zamienia się w piankę, która przyjemnie łaskocze, musuje, wyciąga zanieczyszczenia z porów skóry. Maski bąbelkowe mają różnorodne działanie między innymi: nawilżające, oczyszczające, łagodzące, ujędrniające.
Dodaj komentarz