Elektryzujące się włosy to zimowy problem wielu kobiet. Ocierające się o ubrania i suchsze pasma są podatniejsze na elektryzowanie. Czy wiesz, że wystarczy odpowiednia pielęgnacja włosów zimą, aby pozbyć się tej przypadłości?
Ściągasz czapkę i słyszysz charakterystyczne trzaski. To znak, że twoje włosy naelektryzowały się i każda próba ich rozczesania kończy się unoszącymi się do góry kosmykami. Zimą ten problem już nikogo nie dziwi, co nie zmienia faktu, że jest prawdziwą udręką. Włosy trudniej wygładzić, rozczesać i wystylizować ze względu na zbyt dużą ilość ładunków elektrycznych.
Dlaczego włosy się elektryzują?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sięgnąć do fizyki. Za elektryzowanie się włosów odpowiedzialna jest elektrostatyka. Jak wiemy, jednakowe jony się odpychają. Z reguły nie powoduje to żadnych problemów, bo włosy są naładowane zarówno dodatnio, jak i ujemnie. Niestety zmienia się to w momencie, kiedy ta równowaga zostaje zachwiana. Dzieje się tak, gdy włosy ocierają się np. o ubranie, przejmując jeszcze więcej jonów dodatnich. Wówczas zaczynają się odpychać od siebie i unosić, gdy zbliżymy do nich choćby dłoń.
Przyczyny elektryzowania się włosów to:
- Suchość włosów spowodowana np. koloryzacją, złą pielęgnacją.
- Kiepskiej jakości grzebienie i szczotki, które szarpią włosy.
- Noszenie ubrań z syntetycznych materiałów.
- Zbyt suche lub (odwrotnie) zbyt wilgotne powietrze.
- Stosowanie zbyt silnych kosmetyków, które wysuszają.
NAJLEPSZE SPOSOBY NA ELEKTRYZUJĄCE SIĘ WŁOSY
Jak poskromić szaleńczo elektryzujące się kosmyki? Nie mamy wpływu na wilgotność powietrza i warunki, jakie panują zimą. Ale zawsze możemy zapewnić włosom ochronę. Najlepszy sposób na elektryzujące się włosy to odpowiednia pielęgnacja – nawilżenie i wygładzenie.
1. Nie dopuść do przesuszenia włosów
Suche, kruche i łamliwe włosy to częsta przyczyna elektryzowania się włosów. Jeśli chcesz mieć zdrowe i gładkie włosy, unikaj wszystkich rzeczy, które mogą je wysuszać – kosmetyków z alkoholami, prostownicy, gorącego powietrza suszarki, kuracji ziołowych (zioła wysuszają), mocno oczyszczających szamponów, rozjaśniania włosów itd.
2. Stale nawilżaj swoje włosy
Przesuszaniu można zapobiegać, ale można też z nim walczyć. Trzeba zapewniać włosom odpowiedni poziom nawilżenia. Jak to zrobić? Nawilżaj włosy, stosując maski humektantowe albo regularnie olejując włosy. Naturalne olejki – takiej jak kokosowy, arganowy, jojoba – doskonale zatrzymują wodę wewnątrz włosów. Natomiast humektanty – na przykład miód, aloes, kwas hialuronowy, mocznik – związują cząsteczki wody i zatrzymują je wewnątrz włosów. Równowaga jednych i drugich składników to sposób na dobrze nawilżone i nieelektryzujące się włosy.
3. Używaj mgiełki antystatycznej
Do swojej codziennej pielęgnacji włosów zimą warto wprowadzić produkty takie jak mgiełki lub odżywki antystatyczne. Już sama nazwa wskazuje, że mogą nam skutecznie pomóc w codziennych zmaganiach z elektryzującymi się włosami. Ich sekret polega na odpowiedniej mieszance silikonów, które nie tylko wygładzają włosy, ale też przeciwdziałają ich elektryzowaniu.
4. Stosuj maski do włosów
Zdrowe włosy są gładkie i mniej się elektryzują, dlatego dobry sposób na walkę z tym problemem to regularne stosowanie masek. Możesz przygotować maskę w domu z dostępnych pod ręką składników (miodu, jajka, jogurtu, awokado, oleju) lub kupić gotowy produkt. Pamiętaj, że im gładszy włos, tym mniejsze tarcie, jedna z przyczyn elektryzowania się włosów. Maseczka do włosów zapewni im gładkość, elastyczność i zdrowy wygląd.
5. Spłukuj włosy zimną wodą
Przy okazji omawiania tego, dlaczego włosy się elektryzują, warto powiedzieć o porowatości. Otwarte łuski włosów przydają się np. kiedy farbujemy włosy i chcemy zaaplikować pigment jak najgłębiej. Niezamknięte powodują jednak utratę cennych składników odżywczych, szorstkość, suchość i łamliwość włosów. Co ma z tym wspólnego zimna woda? Niska temperatura zamyka łuski. Spłukiwanie włosów zimną wodą na koniec mycia to sposób na to, aby były gładkie, pełne blasku i mniej podatne na elektryzowanie się.
6. Ogranicz używanie suszarki
Często suszone i stylizowane na ciepło włosy mają tendencję do utraty nawilżenia, szorstkości i łamliwości. Zaleca się rezygnację z suszenia włosów zimą, ponieważ suche powietrze powoduje, że włosy elektryzują się i splątują. Wyjątkiem jest sytuacja, w której stosujemy odpowiednio suszarki z funkcją jonizacji, dzięki której można uchronić włosy przed gromadzeniem się na nich jonów dodatnich. Przydatna funkcja, zwłaszcza zimą.
7. Czesz się odpowiednią szczotką
Jeśli nie chcesz, żeby twoje włosy się elektryzowały, sięgnij po odpowiednie akcesoria do czesania. Przyda się szczotka z naturalnego włosia lub drewniany grzebień, które nie elektryzują się jak sztuczne materiały. Niestety popularny Tangle Teezer wykonano z plastiku, dlatego może powodować elektryzowanie się włosów. Na czas zimy lepiej znaleźć dla niego alternatywę.
Dodaj komentarz