Pumeks – pomaga czy szkodzi skórze?

Gładką skórę stóp chciałaby mieć każda z nas. Dlatego chodzimy do salonu kosmetycznego na pedicure, szorujemy pięty tarką kosmetyczną, peelingujemy, nakładamy maseczki i kremujemy. Niektóre z nas używają pumeksu, by mieć pewność, że skóra stóp będzie jedwabiście gładka i miękka. Ale czy pumeks jest bezpieczny dla naszego zdrowia?

Pumeks to nic innego jak zastygła lawa, czyli skała wulkaniczna. Duże pokłady tej skały występują na włoskiej wyspie Lipari, na Madagaskarze i na wyspach Grecji. Pumeks ma porowatą i drobnoziarnistą budowę; zawiera także duże ilości kwarcu. Dzięki tym cechom doskonale złuszcza martwy naskórek i usuwa nieestetycznie wyglądające zgrubienia na piętach, śródstopiu i palcach. Pumeks znalazł zastosowanie w salonach kosmetycznych i podologicznych w zabiegach pielęgnacji stóp. Wyróżnia się pumeks syntetyczny i naturalny.

Pumeks syntetyczny produkuje się z materiałów o właściwościach podobnych do właściwości skały wulkanicznej. Jak nie trudno się domyślić, sztuczne produkty są tańsze, lżejsze, mniejsze i barwione na kolorowo; szybciej tracą swoje właściwości. Ale czy są bezpieczne i skuteczne? Naturalny pumeks wystarcza na dłużej, jest o wiele cięższy i kosztuje kilkanaście złotych. Skała wulkaniczna efektywniej złuszcza martwy naskórek i zgrubienia skóry na stopach. Posiada również właściwości antyalergiczne, nie powoduje podrażnień i nie wywołuje reakcji alergicznych. Pumeks naturalny w drogeriach dostępny jest w odcieniach beżu, szarości i czerni. Niektóre firmy barwią go na czerwono, niebiesko lub zielono.

Czy pumeks, syntetyczny lub naturalny, jest bezpiecznym akcesorium służącym do pielęgnowania skóry stóp? I tak, i nie. Jeżeli odpowiednio zadbamy o sztuczną „zdzierkę” czy też pumeks naturalny, możemy niczym się nie martwić. Po każdym zabiegu złuszczania skóry pumeks powinien być czyszczony, dezynfekowany i suszony. W przeciwnym wypadku na jego powierzchni poswataną kolonie bakterii i grzybów. Jak często używać pumeksu? Usuwanie zgrubień na piętach przeprowadzajmy raz w tygodniu. Będziemy miały pewność, że nie uszkodzimy naskórka, a w pumeksie nie zalęgną się drobnoustroje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!