Sauna fińska – jak wpływa na zdrowie i urodę? 

Dodany w: Przez Redakcja

Zarówno niskie, jak i wysokie temperatury mają pozytywny wpływ na zdrowie. Terapie naprzemiennym ciepłem i zimnem są znane od ponad dwóch tysięcy lat. Takie hartowanie ciała popularyzują nieprzerwanie Finowie, którzy chętnie korzystają z saun. Okazuje się, że fińska sauna wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale i urodę. Dowiedz się, jak korzystać z suchej łaźni i jakie ma korzyści. 

Co to jest fińska sauna?

Sauna fińska to specyficzna łaźnia parowa. Jej cechą jest najwyższa wśród znanych saun temperatura, która może sięgać nawet do 100 stopni Celsjusza, a także bardzo niska wilgotność powietrza (do ok. 20 proc.), stąd inne określenie sauny fińskiej, czyli sauna sucha. Tak wysokie temperatury, panujące w saunie fińskiej sprawiają, że nie powinno się w niej przebywać dłużej niż  15 min, w przeciwnym razie można doprowadzić do przegrzania organizmu. Dlatego sauna fińska nie ma aż tak wielu zwolenników, jak sauna rzymska, choć jej wpływ na zdrowie jest niewątpliwy.

Ciekawostka

Pierwsze sauny powstawały już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na terenie Azji, ale to właśnie Finowie nadali im taką postać, jaką znamy w czasach współczesnych. Sauny fińskie są popularne na terenie całej Skandynawii, a w Finlandii znajdują się one nie tylko w prywatnych domach, ale tez instytucjach, nawet w… parlamencie! Jak wynika ze statystyk – aż 90 proc. domów na terenie Finlandii jest wyposażonych w sauny.

Dlaczego sauna jest tak popularna?

Dlaczego sauna fińska jest tak popularna w krajach północy? Z pewnością ma na to wpływ surowy północny klimat, który sprzyja chorobom i infekcjom. Dlatego wymyślono sposób na hartowanie ciała. Warto pamiętać także, ze mniejsza ilość słońca nasila depresje. Dlatego mieszkańcy państw północnej Europy korzystają z sauny bardzo często i regularnie – nawet do trzech razy w tygodniu. Wszystko po to, by poprawić samopoczucie i zwiększyć odporność organizmu.

Sauna fińska — zalety

  • poprawia krążenie krwi w żyłach i tętnicach,
  • przyspieszenie akcję serca,
  • podwyższa ciśnienie śródczaszkowe, dlatego pobudza mózgu do pracy,
  • zwiększa wydajność organizmu,
  • usprawnia funkcjonowanie organów wewnętrznych,
  • poprawia ukrwienie kończyn i skóry,
  • przyspiesza metabolizm i pobudza trawienie,
  • usuwa toksyny z ciała i skóry,
  • łagodzi napięcia mięśniowe i nerwowe,
  • zwiększa wydzielanie endorfin,
  • usprawnia pracę gruczołów łojowych, normalizuje sebum,
  • zwiększenie elastyczność skóry.

Jak korzystać z sauny fińskiej?

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw tej sauny, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, przed wejściem do sauny trzeba opłukać ciało ciepłą wodą. W saunie fińskiej nie powinno się owijać ciała ręcznikiem ani wkładać stroju kąpielowego, ponieważ to zakłóca prawidłową wymianę ciepła. Trzeba też pamiętać, ze biżuteria i zegarki w tak wysokiej temperaturze bardzo się  nagrzewają: jeśli nie chcesz poparzyć skóry, zdejmij je przed wejściem do sauny. W środku fińskiej sauny znajdują się drewniane ławki, na których można usiąść lub się położyć, aby czuć się jak najbardziej komfortowo.  Korzystanie z sauny ma pewien cykl, na który składa naprzemienne ogrzewanie i schładzanie  organizmu. Taki cykl ten należy powtórzyć 2-3  razy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!