Z reguły skórę dzielimy na suchą, tłustą i mieszaną. Mało kto wie, że istnieje coś takiego jak odwodnienie, które może dotyczyć każdego z powyższych typów. Jak odróżnić skórę suchą od odwodnionej?
Odwodnienie i przesuszenie skóry to dwa różne objawy. Nie należy ich ze sobą mylić. Kiedy określamy swoją skórę jako suchą, może się okazać, że faktycznie jest tylko tymczasowo odwodniona.
Taki błąd w określeniu typu swojej skóry może skończyć się źle dobraną pielęgnacją, a więc dalszymi problemami skórnymi. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy dowiedzieć się, jaka jest różnica między skórą suchą a odwodnioną. Traktowanie ich tak samo nie sprzyja szybkiej regeneracji.
Woda w skórze
Warto zacząć od tego, jaką rolę w naszym organizmie pełni woda. Jest niezbędna, ponieważ u dorosłego człowieka stanowi przeszło 65% masy całkowitej. Jednym z większych zbiorników wody jest nasza skóra.
Niestety charakterystyczna dla naszej skóry jest przeznaskórkowa utrata wody. To proces niezbędny np. do detoksykacji i ochładzania organizmu, ale może powodować odwodnienie skóry. Zwłaszcza gdy nie sprzyjają nam czynniki zewnętrzne (temperatura, słońce, toksyny), emocjonalne (stres, zmęczenie) oraz wewnętrzne (alkohol, papierosy, niektóre leki).
Wówczas mówimy, że mamy suchą skórę. Nie zawsze jednak utrata wody oznacza suchość. Jak rozpoznać skórę suchą i odwodnioną?
Skóra sucha – cechy
Wymieniana jest jako jeden z kilku podstawowych typów skóry, do których zazwyczaj dobieramy pielęgnację. Skórze suchej brakuje wody oraz lipidów, które zapobiegają utracie nawilżenia. Ma zaburzoną równowagę hydrolipidową, dlatego jest stale za słabo nawilżona i towarzyszy jej nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Co ważne, możemy mieć suchą skórę na całym ciele (dłoniach, łokciach, stopach itd.), a nie tylko w obrębie twarzy.
Skóra odwodniona – cechy
Jej problemem jest brak odpowiedniego nawilżenia. Odwodniona może być jednak nie tylko sucha skóra, ale też tłusta, mieszana, trądzikowa, dojrzała i wiele, wiele innych. Jest to bowiem tymczasowa utrata wody i brak odpowiedniego nawilżenia, które może dotyczyć wszystkich typów skóry. Pojawia się jednak wyłącznie w obrębie twarzy, a nie całego ciała. Odwodniona skóra również jest ściągnięta, ale w jej przypadku jest to stan niecodzienny i przejściowy.
ZAPAMIĘTAJ!
Podsumowując, skóra sucha jest zawsze odwodniona (trwale z uwagi na uszkodzoną barierę lipidową), podczas gdy skóra odwodniona nie zawsze jest sucha (może być tłusta, mieszana, dojrzała, naczynkowa itd.).
Jak odróżnić skórę odwodnioną od suchej?
Prawidłowe rozpoznanie skóry odwodnionej nie jest łatwe i mogłoby się wydawać, że bez pomocy specjalisty niemożliwe. Tak naprawdę wystarczy tylko zapamiętać, że odwodnienie:
- pojawia się tylko na twarzy;
- może dotyczyć każdego typu cery;
- oznacza chwilowy brak nawodnienia;
- z reguły jest wynikiem złej pielęgnacji.
Jak dbać o skórę odwodnioną?
Jeśli mamy skórę odwodnioną, podstawowe zadanie to nawilżanie. Skoro w naskórku brakuje wody, trzeba ją dostarczyć. Można to robić na dwa sposoby: od wewnątrz (pijąc dużo wody) lub z zewnątrz (odpowiednią pielęgnacją).
W kosmetykach do pielęgnacji skóry odwodnionej powinny znaleźć się substancje nawilżające i wiążące wodę w skórze m.in. kwas hialuronowy, mocznik lub witamina C. To powinno wystarczyć.
Jak dbać o skórę suchą?
Jeśli nawadnianie skóry nie jest wystarczające i nie zauważamy poprawy, może to oznaczać, że nasza skóra jest sucha, a nie tylko odwodniona. To problem wymagający innego działania.
Wyobraźmy sobie, że nasza skóra kryje się za murem (płaszcz lipidowy) zbudowanym z wielu cegieł (lipidów). Jeśli na skutek niewłaściwej diety lub pielęgnacji zaczyna brakować cegieł, mur staje się dziurawy. Woda, którą do tej pory zatrzymywał wewnątrz, zaczyna nadmiernie parować i pojawia się odwodnienie. Ale nie wystarczy ponownie wlać wodę (nawilżać), aby problem zniknął, ponieważ woda nadal będzie uciekała przez dziurawy mur (naruszoną barierę hydrolipidową). Trzeba nie tylko nawadniać, ale też od regenerować i chronić przed utratą wody.
W produktach do pielęgnacji skóry suchej powinny się znaleźć nie tylko substancje nawilżające jak kwas hialuronowy, mocznik, miód, ale też te zapobiegające utracie wody np. ceramidy, olejki i masła roślinne (masło shea, olej jojoba, olej arganowy itp.).
Dodaj komentarz