Jak chronić końcówki przed rozdwajaniem się?

Dodany w: Przez Redakcja

Włosy każdego dnia narażone są na uszkodzenia. Najbardziej cierpią ich końcówki, które są najdelikatniejsze i najłatwiej je zniszczyć. Co zrobić, że uchronić końcówki i zapobiec ich rozdwajaniu się? 

Sposobów na ochronę końcówek przed rozdwajaniem się jest mnóstwo. Każdy może zrobić to na swój sposób. Warto pamiętać, że są włosy mniej lub bardziej podatne na rozdwajanie się, a więc wymagają zupełnie innej pielęgnacji. Dobierajmy ją przede wszystkim do swoich potrzeb, bo najważniejsza jest zasada, że:

ZDROWE WŁOSY TO WŁOSY, KTÓRE SIĘ NIE ROZDWAJAJĄ!

To oznacza, że podstawą jest zapewnienie im odpowiedniego nawilżenia i odżywienia, a także unikanie tego wszystkiego, co może sprawić, że włosy się osłabią. Oto najlepsze sposoby na ich ochronę.

Jak chronić końcówki włosów?

1. Ogranicz stylizowanie włosów na gorąco.

Suszarka, prostownica, lokówka – to wszystko urządzenia, które mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Nasze włosy nie lubią wysokich temperatur, a każdy kolejny zabieg stylizacyjny sprawia, że tracą jeszcze więcej nawilżenia. Odparowuje woda, która się w nich znajduje, a wraz z nią składniki odżywcze. Osłabia się struktura włosów, które stają się łamliwe i kruche. Kończymy z rozdwojonymi końcówkami. To jeden z efektów zbyt częstej stylizacji włosów na gorąco.

2. Jeśli stylizujesz, pamiętaj o kosmetykach ochronnych.

Oczywiście nie można popadać ze skrajności w skrajność: po suszarkę czy prostownice można czasami sięgnąć. Zawsze jednak trzeba ochronić włosy przed szkodliwą temperaturą i postarać się, aby stylizacja wyrządziła jak najmniej szkód. Jak to zrobić? Stylizujmy niższymi temperaturami, nie na maksymalnych ustawieniach. Przed wzięciem do ręki suszarki czy innego urządzenia, nałóżmy na włosy odrobinę olejku lub spryskajmy je mgiełką termoochronną.

3. Rozczesuj włosy delikatnie i nigdy na mokro.

Końcówki mogą rozdwoić się również, gdy będziemy czesać włosy. Zwłaszcza gdy nasze włosy są dość słabe i mają tendencję do puszenia się. Każda próba rozczesania splątanych pasm na siłę, szarpanie i ciągnięcie, może skończyć się połamanymi lub urwanymi włosami. Rozdwojone końcówki to również częsty efekt czesania włosów na mokro – są wtedy dużo delikatniejsze i łatwiej je uszkodzić. Lepiej rozczesać włosy przed myciem, a po myciu przeczesać je tylko palcami lub drewnianym grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach (zawsze po nałożeniu odżywki lub olejku, które ułatwią czesanie).

4. Nie śpij w mokrych lub rozpuszczonych włosach.

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że końcówki bardzo często rozdwajają się podczas snu. Jak to możliwe? Gdy śpimy, włosy ocierają się o pościel i mogą w ten sposób uszkadzać się mechanicznie. Prawdopodobieństwo, że się rozdwoją, wzrasta, gdy idziemy spać w mokrych (a więc delikatniejszych) włosach. Rozwiązanie jest całkiem proste: śpijmy w związanych w luźny kok lub warkocz włosach. Uszkodzeń włosów podczas snu unikniemy również, gdy wymieniamy poszewkę poduszki na satynową lub jedwabną – jest dużo delikatniejsza.

5. Stosuj olejki na końcówki włosów.

Dobry sposobem na ochronę końcówek przed rozdwajaniem się jest stosowanie naturalnych olejków do włosów. Wśród tych najczęściej polecanych na końcówki są m.in. olej z nasion bawełny, olej arganowy lub olej jojoba, ale tak naprawdę sprawdzi się każdy naturalny, tłoczony na zimno i nierafinowany olejek. To emolienty, a więc otulają końcówki cienką warstwą okluzyjną i zapobiegają utracie nawilżenia, a do tego są często naturalnymi filtrami UV.

6. Chroń włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wiele sytuacji, w których nasze włosy mogą się rozdwoić, zdarza się także w trakcie dnia, a w szczególności gdy chodzimy w rozpuszczonych włosach. Wiatr, który splątuje je i zaczepia o ubrania. Czapki i szaliki, które nie tylko psują fryzurę wizualnie, ale mogą też niszczyć włosy przez tarcie. A wreszcie słońce lub wilgoć np. słona morska woda. Jeśli chcemy zapobiec rozdwajaniu się końcówek, musimy chronić swoje włosy przed tym wszystkim np. wspomnianymi olejami, ale też związywaniem włosów, gdy jesteśmy w drodze lub wykonujemy jakieś czynności, przy których włosy przeszkadzają.

7. Regularnie podcinaj końcówki.

Choć brzmi to nieco dziwnie, to dobrym pomysłem na ochronę przed rozdwajaniem się jest ich regularnie podcinanie. Pomaga zwłaszcza cięcie gorącymi nożyczkami, podczas którego włosy są precyzyjnie skrócone, a końcówki nie są wyszarpane tępym narzędziem. Takie cięcie sprawia, że włosy są dużo bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia, więc warto poddać się mu raz na jakiś czas.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!