Cera dojrzała wymaga zastosowania specjalnej pielęgnacji. Jest narażona na przesuszenia, pojawiają się na niej przebarwienia, a zmarszczki się pogłębiają. Jeśli i ty zmagasz się z takimi niedoskonałościami, to sprawdź, jak się z nimi uporać, opóźnić proces starzenia i zadbać o skórę dojrzałą.
Dlaczego skóra się starzeje?
Starzenie się skóry to naturalny proces, którego nie da się zatrzymać, ale na szczęście można zniwelować jego skutki. Na cerze dojrzałej pojawiają się zmarszczki, starcze plamy i przebarwienia ze względu na występowanie kilku czynników. Wpływ na kondycję skóry mają między innymi:
- zanieczyszczenie powietrza i smog,
- promieniowanie UV,
- nieprawidłowa pielęgnacja,
- odwodnienie organizmu,
- dieta uboga w witaminy,
- palenie papierosów, picie alkoholu.
Jak dbać o suchą cerę dojrzałą?
Jednym z objawów starzenia się skóry jest suchość. Wraz z utratą tkanki tłuszczowej i wody skóra traci jędrność i naturalny blask. Pogłębiają się zmarszczki, powstają przebarwienia, osłabiają się włókna kolagenowe i elastynowe. Naskórek robi się cieńszy, szorstki i bardziej podatny na uszkodzenia, a gruczoły łojowe wydzielają mniej natłuszczającego sebum. Aby temu zaradzić lub opóźnić te zmiany dobrze jest zastosować witaminową kurację w postaci masek, kremów, a także preparatów uszczelniających i wzmacniających ścianki naczyń krwionośnych.
Przebarwienia na cerze dojrzałej
Cera dojrzała jest także bardzo podatna na promieniowanie UV. Jednym z objawów działania słońca są przebarwienia pojawiające się na dłoniach, twarzy i dekolcie. Mają nierównomierny kształt, brązowy kolor i nazywane są plamami starczymi. Są to skupiska melaniny, czyli barwnika skóry. Podczas kąpieli słonecznej przebarwienia powiększają i pogłębiają się oraz ciemnieją – powoduje to, że stają się trudne do usunięcia. Powstawanie plam starczych jest spowodowane także brakiem ochrony przeciwsłonecznej oraz przyjmowaniem leków i piciem ziół światłouczulających.
Znamiona na cerze dojrzałej
Ich powstawanie jest związane z posłonecznym rogowaceniem naskórka. Możne je rozpoznać po tym, że są zabarwione na żółto, mają chropowatą powierzchnię i są wypukłe. Mają rozmiar od 2 do 3 centymetrów. U mężczyzn pojawiają się na łysinie. Znamiona mogą przekształcić się w nowotwór skóry. Jeżeli zaobserwujesz takie zmiany u siebie, to koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Lekarz zaleci ci prawdopodobnie zabiegi złuszczające miejscowo lub zamrażanie ciekłym azotem.
Dodaj komentarz