Jak rozpoznać cerę naczynkową? Pielęgnacja cery naczynkowej

Dodany w: Przez Redakcja

Rozszerzające się i pękające naczynka są wynikiem przede wszystkim genów i karnacji, ale też nieodpowiedniej pielęgnacji, niezdrowego sposobu odżywiania i nadmiernego opalania się. Jak rozpoznać cerę naczynkową? Jakie zabiegi zamykają naczynka i jak wykonać makijaż cery naczynkowej? Oto jak powinna przebiegać pielęgnacja, w tym domowa, cery naczynkowej.

Jak rozpoznać cerę naczynkową?

Czerwone plamki na skórze, „pajączki” w okolicach nosa i nagle pojawiający się rumień na policzku to typowe cechy cery naczynkowej. Taka skóra jest niezwykle wrażliwa i bardzo cienka oraz szybko reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne, zwłaszcza atmosferyczne, to znaczy wiatr, mróz, słońce i wilgotność. Często po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia naczynka momentalnie „potwierdzają” swoją obecność i prześwitują nawet spod warstwy kryjącego podkładu. Właśnie z tego powodu najtrudniejszym okresem dla osób z cerą naczynkową jest zima.

Charakterystyka cery naczynkowej

Cera naczynkowa ma naczynka, które znajdują się o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej. Chociaż wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych może uwydatnić lub osłabić rumień, to przyczyną takiego rodzaju cery jest wzmożona produkcja estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, które rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych. Czynniki zewnętrzne wymieniliśmy wcześniej, tymczasem do wewnętrznych należą: menstruacja, skoki ciśnienia i zaburzenia pracy wątroby. Zdrowe naczynia rozszerzają się pod wpływem wszystkich tych czynników, po czym wracają do pierwotnej formy. Z kolei rozluźnione nie obkurczają się, czego konsekwencją jest czerwona twarz. Na szczęście, rumień można zmniejszyć za pomocą odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Cerę naczynkową warto leczyć ze względów nie tylko estetycznych, lecz także zdrowotnych, aby nie doprowadzić do trądziku różowatego.

Zabiegi, które zamykają naczynka

Takie właściwości mają:

  • drenaż limfatyczny ‒ ręczny lub mechaniczny,
  • zabieg ultradźwiękami,
  • jonoforeza,
  • elektrokoagulacja,
  • galwanizacja,
  • laserowe zamykanie naczynek,
  • fototermoliza,
  • zabiegi z wykorzystaniem lampy sollux,
  • zabiegi kojące.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Skóra naczynkowa wymaga ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok, a latem minimum SPF 20. W mroźne i wietrzne dni należy stosować tłusty krem, który zabezpieczy je przed czynnikami atmosferycznymi. Sprawdzą się preparaty i składniki o działaniu kojącym, uspokajającym i nawilżającym.

Z kolei demakijaż skóry naczynkowej wymaga zastosowania jej dedykowanej serii kosmetyków. Takie preparaty mają na celu poprawienie mikrokrążenia skóry i zmniejszenie widocznych zaczerwienień. Nie powinny zawierać parabenów, ponieważ dodatkowo podrażniają skórę oraz powodują jej zaczerwienienie i pieczenie.

Domowa pielęgnacja cery naczynkowej

  • Lniana maseczka do cery naczynkowej
    Mielone siemię lniane zalewamy wodą w proporcji 1:5 i gotujemy do uzyskania konsystencji owsianki, po czym studzimy. Dodajemy łyżkę jogurtu i mieszamy. Nakładamy na twarz, a po dwudziestu minutach zbieramy wacikiem.
  • Zielona maseczka do cery naczynkowej
    Miksujemy kiwi, łyżkę soku z cytryny i łyżkę mąki ziemniaczanej. Gotową maseczkę nakładamy na twarz i zmywamy po piętnastu minutach.
  • Biała maseczka do cery naczynkowej
    Zagniatamy łyżkę tłustego twarogu z łyżką śmietany i nakładamy na twarz. Zmywamy po dwudziestu minutach.
  • Słodka maseczka do cery naczynkowej
    Mieszamy łyżkę śmietany z łyżką miodu i smarujemy twarz. Zmywamy po piętnastu minutach.
  • Pomoc ziołowa do cery naczynkowej
    Przygotowujemy napar z rumianku, szałwii lub skrzypu i studzimy, po czym dodajemy łyżkę witaminy A+E. W gotowej maseczce zanurzamy gazę lub waciki, nakładamy na twarz i pozostawiamy na dwadzieścia minut.

Makijaż cery naczynkowej

Aby ukryć rozszerzone naczynka, należy stosować kremy z dodatkiem glinki lub zielonego barwnika kryjącego. Z kolei najlepszym rozwiązaniem na wieczór będzie użycie zielonej bazy pod makijaż, która po dwudziestu minutach częściowo ukrywa zaczerwien

Jak rozpoznać cerę naczynkową? Pielęgnacja cery naczynkowej

Po aplikacji bazy sięgamy po silnie kryjący fluid i w ten sposób maskujemy naczynka.

Na szczęście, firmy produkujące kosmetyki kolorowe mają w swojej ofercie całe serie podkładów i pudrów do cery naczynkowej. Warto wiedzieć, że silne właściwości kryjące wykazują także kosmetyki do skóry z przebarwieniami.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!