Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy po ciąży? Pielęgnacja, kosmetyki i zabiegi

Dodany w: Przez Redakcja

Ciąża to niezwykły czas dla każdej kobiety. Nie tylko ze względu na oczekiwanie na pojawienie się maluszka, lecz także ze względu na zmiany zachodzące w jej ciele. Wraz z rozwojem ciąży poziom niektórych hormonów obniża się lub podwyższa. Wpływa to między innymi na powstawanie przebarwień na skórze. Ostuda, bo tak profesjonalnie nazywają się plamy na twarzy, jest na szczęście łatwa do usunięcia. Jak zlikwidować przebarwienia po ciąży?

peeling.jpg

Jak powstają przebarwienia na twarzy po ciąży?

Głównym czynnikiem wywołującym przebarwienia na twarzy po ciąży jest wahanie poziomu hormonów. Pod wpływem wzrostu estrogenów melanocyty, czyli komórki odpowiedzialne za koloryt naskórka, pracują intensywniej. Dużą rolę odgrywają tu także promienie słoneczne, które utrwalają plamy na twarzy i sprawiają, że nabierają ciemniejszego kolorytu. Przebarwienia w ciąży różnią się od tych, które pojawiły się w wyniku trądziku lub działania słońca.

Ostuda. Co to jest?

Szczególnym rodzajem plam na twarzy jest ostuda. Co to jest? To rozległe przebarwienia powstające w trakcie ciąży wokół ust oraz na górnej wardze, czole, brodzie i skroniach. Czynnikami, które wywołują ostudę, są oprócz ciąży: antykoncepcja, terapia hormonalna, promieniowanie słoneczne, stres, efekt uboczny stosowania kosmetyków lub leków, uwarunkowania genetyczne lub zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy.

Ostuda objawia się żółtobrunatnymi lub ciemnobrunatnymi plamami o nieregularnym kształcie, lecz symetrycznym ułożeniu. Tym zmianom nie towarzyszą zaczerwienienie, ani złuszczanie skóry. Samoistne ustąpienie przebarwień jest możliwe, gdy wyeliminuje się czynniki wywołujące te niedoskonałości. Leczenie polega na zdiagnozowaniu przyczyn i ich usunięciu. Pomocniczo stosuje się produkty rozjaśniające i złuszczające oraz zabiegi kosmetyczne (kwasy lub mikrodermabrazję). Aby zapobiec pojawianiu się ostudy, zaleca się używanie kremów z filtrem UV i odstawienie środków fotouczulających.

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy po ciąży?

Możesz oddać się w ręce profesjonalistów lub spróbować samodzielnie w domu. Ten drugi sposób dobrze sprawdzi się jedynie przy ostudzie naskórkowej, czyli przebarwieniach zlokalizowanych w naskórku. Takie zmiany zamaskujesz makijażem lub kremem rozjaśniającym przebarwienia. Dobry krem na przebarwienia zawiera witaminę A, arbutynę lub kwasy (kojowy, azaleinowy). Ważne jest również codzienne stosowanie kosmetyków z filtrem UV i cotygodniowe używanie peelingów.

Jak nie trudno się domyśleć, lepsze efekty zapewnią profesjonalne metody usuwania przebarwień na twarzy po ciąży. Do najskuteczniejszych należą między innymi:

  • peelingi chemiczne – złuszczanie naskórka za pomocą kwasów, których stężenie dobrane jest do rodzaju niedoskonałości. Zabieg składa się z dwóch etapów: pierwszy to nałożenie kwasu, a drugi – maski, która regeneruje naskórek;
  • mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie naskórka za pomocą specjalnego urządzenia;
  • peeling ultradźwiękowy – na skórę nakłada się kosmetyk, który przewodzi fale ultradźwiękowe. Po zabiegu poziom melaniny spada, a skóra się rozjaśnia;
  • IPL (Intense Pulse Light) – wiązka promieni świetlnych dociera do różnych warstw skóry i prowadzi do rozpadu melaniny. Przebarwienie zaraz po zabiegu ciemnieje, a po około dwóch tygodniach łuszczy się;
  • Cosmelan – hamuje powstawanie melaniny i zapobiega przebarwieniom. Podczas zabiegu używa się kwasów kojowego, fitowego i askorbowego oraz arbutyny. Pierwszym etapem jest nałożenie maski na dwie do czterech godzin. Przez kolejne dni używa się produktów zapisanych przez lekarza. Niezbędne są wizyty kontrolne, podczas których lekarz ocenia efekty kuracji.

Pielęgnacja twarzy z przebarwieniami po ciąży

Jeżeli twoją twarz pokrywają przebarwienia, to powinnaś stosować się do kilku wskazówek ułatwiających pielęgnację cery. Do mycia stosuj delikatne środki, bez zawartości detergentów, alkoholu lub innych sztucznych i drażniących substancji. Twoja kąpiel nie powinna być dłuższa niż 10 minut, a po niej zastosuj nawilżający lub natłuszczający produkt.

Jeżeli masz przebarwienia na twarzy po ciąży, to w pielęgnacji pomoże ci także peeling. Kup gotowy produkt lub przygotuj własny z naturalnych składników. Wymieszaj miód i cukier lub płatki owsiane i oliwę z oliwek, a następnie wmasuj w cerę. Uważaj, żeby nie pocierać skóry zbyt mocno, bo możesz ją bardzo podrażnić. Jeśli zależy ci na działaniu łagodzącym, to do peelingu możesz dodać aloes lub panthenol.

Uważaj na słońce. W trakcie leczenia ostudy lub przebarwień nie wolno ci się opalać, żeby nie pogłębić niedoskonałości. Nie wystawiaj skóry na słońce zwłaszcza wtedy, gdy jesteś po peelingu. Odsłonięty naskórek szybciej się opala, jest bardziej wrażliwy i podatny na uszkodzenia. Przed promieniowaniem UV zabezpieczaj się kremami z filtrem.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!