Jak zrobić szampon? O naturalnych składnikach i tym, co kryje przeciętny szampon do włosów.

Dodany w: Przez Redakcja

Własny szampon? Czemu nie. Zrobiony własnoręcznie szampon będzie tak samo skuteczny, jak ten zakupiony w drogerii. W środku nie znajdziemy żadnych detergentów lub SLS, lecz naturalne i ekologiczne składniki. Co należy przygotować, by zrobić produkt do mycia włosów? W zależności od rodzaju skóry głowy i potrzeb włosów dobrać należy odpowiednie składniki. Konieczna będzie wizyta w aptece, sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością. Poniżej znajdują się dwa przepisy na szampony.

Jak zrobić szampon

Szampon regenerujący

Przygotuj kolejno: 10 ml olejków kokosowego i migdałowego; 5 ml olejków z wiesiołka i jojoba; 5 kropli olejków rozmarynowego i rumiankowego. Następnie zagotuj dwa litry wody w dużym garnku i włóż do niego mniejszy rondelek, w którym rozpuścisz olejek kokosowy. Potem dodaj pozostałe olejki i dokładnie wymieszaj. Kiedy mikstura wystygnie, wlej po pięć kropli olejków rozmarynowego i rumiankowego. Powstałym w ten sposób szamponem włosy myje się według potrzeb; płyn spłukuje się po około 30 minutach ze skóry głowy.

Szampon proteinowy

Kosmetyk sporządzisz z letniej wody i 3 lub 4 łyżek mąki żytniej. Mąkę trzeba dokładnie rozpuścić w wodzie tak, aby powstała płynna papka. Produkt nanosimy na mokre włosy, wmasowujemy i po kilku minutach spłukujemy ciepłą wodą. Mąka żytnia odżywia włosy i skórę głowy, ponieważ zawiera białko, witaminy z grupy B i PP.

O szamponie słów kilka

Szampon to inaczej środek myjący, który zawiera ciekłe mydło, substancje pieniące i zapachowe. Słowo ‘shampoo’ pochodzi z języków perskiego i hinduskiego, a oznacza masaż włosów z wykorzystaniem naparów ziołowych. A czy wiesz, co kryją współczesne szampony? Znajdziemy w nich wiele składników odżywczych i wywołujących u niektórych osób podrażnienie (chociażby cieszący się złą sławą SLS). W składzie szamponu jest między innymi detergent, czyli środek myjący w postaci roztworu mydła potasowego lub amoniowego rozpuszczalnego w wodzie. Tak zwane bufory to kolejny składnik szamponów. Kontrolują odczyny produktów myjących włosy. Substancje zapachowe i kondycjonujące (środki nabłyszczające i antystatyczne) to kolejne składniki szamponów. Ostatnimi substancjami znajdującymi się w drogeryjnym szamponie są środki lecznicze (siarczek selenu i cynk obecne w szamponach przeciwłupieżowych – mają działanie przeciwbakteryjne) i środku emulgujące, które pomagają uzyskać prawidłowy roztwór kosmetyku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!