Pękające kąciki ust – objawy, przyczyny , jak leczyć – domowe sposoby

Dodany w: Przez Redakcja

Pękające kąciki ust, powszechnie nazywane zajadami należą do częstych przypadłości. Cierpi na nie ponad 70% kobiet i mężczyzn, a przyczyną zajadów mogą być infekcje grzybicze, a także niedobory składników odżywczych, często za zajady odpowiadają choroby współistniejące. Prawidłowe rozpoznanie przyczyn, przez które tworzą się zajady, pozwala zastosować odpowiednie ich zwalczania. Dowiedz się, co powoduje zajady i jak je zwalczyć. 

Pękające kąciki ust, czyli zajady — jak wyglądają?

Zajad to tak naprawdę zapalenie kątów ust, które występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Odpowiedzialna na powstawanie zajadów bakteria Candida Albicans bytuje na skórze od 40 do 75 proc. populacji. Bywa, ze raz na jakiś czas doprowadza do wystąpienia stanu zapalnego. Zajad objawia się zaczerwienieniem i pęknięciem naskórka w kąciku ust. Zmienioną tkankę może pokrywać sucha błona lub strup. Nieleczone zajady bywają bardzo dokuczliwe, a pęknięcia w kącikach mogą się wydłużyć nawet do kilku centymetrów! Bywa, że pojawiają się na nich owrzodzenia. Mogą one wystąpić w obu kącikach ust, lub tylko w jednym. Zajadom towarzyszy łuszczenie skóry, ból i pieczenie, a niekiedy także krwawienie.

Pękanie kącików ust – przyczyny

Najczęstszą przyczyną pękających kącików ust jest zakażenie grzybami, paciorkowcami, gronkowcami, bakteriami lub wirusami. Ponadto zajazdy często są skutkiem sporych niedoborów witamin, mikro- i makroelementów. Zdarza się to przy źle zbilansowanej diecie. Za nieprzyjemne zajady odpowiada też poziom witamin z grupy B (B2, B3, B6 i B12), żelaza oraz cynku. Zapalenie kątów ust może mieć jednak dużo więcej przyczyn. Warto je wymienić:

  • niedokrwistość z niedoboru żelaza,
  • cukrzyca, otyłość lub ciąża,
  • choroby ogólnoustrojowe (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, toczeń),
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego,
  • obniżona odporność,
  • antybiotykoterapia lub terapia retinoidami,
  • alergie kontaktowe,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz próchnica,
  • podrażnienia aparatem ortodontycznym lub protezą,
  • poważne wady zgryzu,
  • podrażnienia (wysuszenie) przez wiatr lub niską temperaturę,
  • nadużywanie cukru, kofeiny, alkoholu, nikotyny, narkotyków,
  • przewlekły stres.

Bywa, że nakłada się na siebie kilka wymienionych czynników i działają one  w jednym czasie, co nasila pękanie kącików ust.

Jak leczyć zajady?

Oprócz tego, że zajady nie dodają nam uroku, to dodatkowo wywołują ból, niemiłe pulsowanie skóry w miejscu postania a czasem także  krwawienie. Niestety nieleczone zajady powiększają się i mogą pozostawić po sobie trwałe blizny.

Popękane kąciki ust – jak leczyć domowymi sposobami?

Domowe sposoby na zajady bywają niezwykle skuteczne! Pomagają złagodzić stany zapalne i przyspieszają gojenie ran. Warto jednak pamiętać, że jeśli przyczyną pękających kącików ust jest grzybica, niedobory witamin lub choroby autoimmunologiczne, schorzenie niestety  będzie miało charakter nawracający. Domowe metody leczenia zajadów mogą być dobrą profilaktyką. Co robić, aby zapobiec tworzeniu się zajadów?

Przede wszystkim pamiętaj o prawidłowo zbilansowanej diecie i zwiększ podaż witamin z grupy B, żelaza oraz cynku. Pamiętaj także, że używki wypłukują minerały i witaminy z organizmu, dlatego ogranicz używki (kawę, cukier, papierosy, alkohol). Nigdy nie zapominaj o dokładnej higienie jamy ustnej, a na co dzień stosuj preparaty ochronne na usta. Jeśli chcesz złagodzić i szybko wygoić istniejące już zajady, stosuj maść cynkową, albo specjalnie przygotowany specyfik z drożdży, miodu i czosnku: taką pastę nakładaj na noc na kąciki ust. Możesz też przemywać zmienione miejsca naparem z kwiatu nagietka. W aptece jest do kupienia specjalna, kosmetyczna maść ochronna na problematyczną skórę, a także tabletki wspomagające leczenie zajadów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!