Skąd się biorą suche skórki na twarzy? Sposoby na suche skórki na twarzy

Dodany w: Przez Redakcja

Suche skórki na twarzy, które traktujemy głównie jako problem estetyczny, równie dobrze mogą być objawem choroby skóry. Skąd się biorą suche skórki na twarzy i jakie są na nie sposoby?

Skąd się biorą suche skórki na twarzy?

Suche skórki na twarzy mogą mieć różną postać: złuszczającej się skóry odstającej od twarzy, suchych placków o czerwonej barwie lub strupków widocznych jedynie pod światłem. Mogą być objawem choroby skóry, a konkretnie łuszczycy, egzemy lub atopowego zapalenia skóry. Jeżeli towarzyszy im uporczywe swędzenie, niewykluczone, że są oznaką uczulenia na produkty kosmetyczne lub materiały.

Inne prawdopodobne przyczyny suchych skórek na twarzy to:
‒ nieprawidłowa dieta ‒ uboga w wodę i nienasycone kwasy tłuszczowe (te ostatnie występują między innymi w orzechach włoskich, awokado, tłustych rybach, oliwie z oliwek, siemieniu lnianym i oleju rzepakowym),
‒ niewłaściwa pielęgnacja skóry (niedostateczne nawilżanie lub przesuszanie zbyt intensywnie działającymi kosmetykami),
‒ niewystarczająca ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi (zwłaszcza słońcem, wiatrem i mrozem).

Sposoby na suche skórki na twarzy

Wybór metody walki z suchymi skórkami na twarzy zależy od ich przyczyny. Jeżeli jest nią niewłaściwa dieta, należy spożywać więcej wody (około dwóch litrów dziennie), pić do dwóch posiłków w ciągu dnia po dwie łyżki oleju lnianego oraz ograniczyć spożycie alkoholu. Poprawa wyglądu powinna nastąpić już po tygodniu takiej kuracji.

Z kolei jeżeli u podstaw problemu leży niewłaściwa pielęgnacja skóry, warto zmienić swoje nawyki. Po pierwsze, na czas leczenia suchych skórek odstawiamy:

  • mydło, ponieważ zawarte w nim substancje pogłębiają problem;
  • kosmetyki z SLS, między innymi mydło, żel do twarzy i szampon do włosów, który podczas mycia spływa na twarz (SLS także wysusza skórę);
  • wodę chlorowaną i kranową (tę ostatnią można zastąpić płynem micelarnym);
  • kosmetyki z alkoholem, które wysuszają skórę i mogą sprawić, że suche skórki pozostawią po sobie blizny;
  • podkład matujący, puder i pylące kosmetyki (możemy je stosować tak, aby nie miały styczności z suchymi partiami skóry);
  • kosmetyki z kwasami (jak wyżej).

Ponadto przed podjęciem walki z suchymi skórkami na twarzy warto wykonać delikatny peeling twarzy, aby złuszczyć skórę. Można go powtórzyć po kilku dniach. Po każdym oczyszczeniu twarzy należy użyć nawilżającego toniku lub hydrolatu. Po tonizowaniu stosujemy silnie nawilżający krem z masłem shea, oliwą z oliwek, wazeliną, olejem arganowym, betuliną, pantenolem, kwasem hialuronowym, witaminą A+E, mocznikiem, woskiem pszczelim, olejkiem jojoba lub olejkiem różanym. W przypadku skóry z tendencją do przetłuszczania się krem powinien być niekomedogenny. Suche miejsca należy nawilżać, ilekroć krem lub olejek wsiąknie. Z tego powodu warto mieć go zawsze ze sobą ‒ jego i waciki. Jeżeli skórki nie pieką, można wypróbować terapię cytrynową. W tym celu należy nasączyć płatek kosmetyczny sokiem wyciśniętym ze świeżej cytryny i przykładać do twarzy jak kompres.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!