Wszystko po swojemu – czyli domowe kosmetyki DIY do pielęgnacji cery

Dodany w: Przez Redakcja

Moda na to, co naturalne, wpisała się już na stałe w kosmetyczne trendy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kobiety stały się bardziej świadomymi i wymagającymi konsumentkami, które nie zadowolą się byle czym. W poszukiwaniu kosmetyków idealnych pozbawionych chemii, za to obfitujących w naturalne, skutecznie działające substancje aktywne często sięgamy po domowe receptury i przepisy typu DIY. Wiele kobiet twierdzi, że takie produkty działają dużo lepiej niż drogeryjne. Jeśli chcesz sprawdzić, czy w pełni naturalna pielęgnacja zapewni twojej buzi równie doskonałe efekty, co tysiącom kobiet – zapraszamy na „domowy przewodnik po pięknie”. Znajdziesz w nim przepisy na wszystkie kosmetyki, których potrzeba do pielęgnacji skóry. Zaczynamy!

domowe-kosmetyki.jpg

DIY – domowy olejek do demakijażu

To najprostszy kosmetyk świata, ponieważ nie wymaga on łączenia żadnych substancji i składników. Olejek do demakijażu to nic innego jak cz ysty, naturalny, tłoczony na zimno olej, który nakładamy na buzię, wmasowujemy w twarz i zmywamy delikatnie muślinowa ściereczką. Olejek warto dobrać do rodzaju skóry, można zastosować też mieszankę dwóch lub więcej olejków. Taki demakijaż sprawi, że po tłustych kosmetykach nie zostanie śladu, ponieważ tłuszcz doskonale zmywa tłuszcz. Olejki nadają się również do demakijażu oczu – poradzą sobie nawet z wodoodporną maskarą. Jak dobrać olejki do demakijażu, zgodne z typem cery? Podpowiadamy:

  • skóra sucha – olejek lniany, olej z nasion bawełny, olej kokosowy, olej z wiesiołka
  • skóra tłusta/mieszana – olej kokosowy, olej jojoba
  • skóra normalna/dojrzała – olej z opuncji figowej, olej awokado, masło shea, olej arganowy, olej kokosowy

Naturalne olejki doskonale zastąpią również serum do twarzy. Zamiast kupować gotowy kosmetyk, który może mieć kontrowersyjny skład – sięgnij po naturalny olejek i nałóż pod krem na noc. Olejki nadają się też świetnie jako maska do włosów – regenerują, wzmacniają i poprawiają strukturę włosa, zapobiegają wypadaniu, upiększają i wygładzają.

DIY – domowy tonik

Najlepsze, domowe toniki do twarzy są również niezwykle łatwe w wykonaniu. Wystarczy zaparzyć wybrane, odpowiednie dla rodzaju skóry zioła. Taki napar przelewamy do buteleczki i trzymamy w lodówce przez 3-4 dni. Domowy tonik może być połączeniem kilku ziołowych naparów. Oto zioła, które pasują do każdego rodzaju cery:

  • rumianek
  • pokrzywa
  • skrzyp polny
  • bratek
  • napar z czystka
  • napar z płatków róży

TIP! Domowe toniki można urozmaicać np. domieszką kwasu hialuronowego, wodą destylowaną, miodem, sokiem z cytryny, sokiem z arbuza lub z ogórka.

DIY – domowy krem do twarzy

Jednym z najprostszych, a jednocześnie bardzo dobrze działających kremów do twarzy jest domowej roboty krem z ziołami i olejkami. Wykonanie jest niezwykle proste.

  • 100 g zaparzonych ziół (można użyć któreś ze wspomnianych wcześniej)
  • 1 łyżeczka gliceryny
  • 17 gram masła shea
  • 10 gram olejku arganowego lub innego, płynnego olejku
  • około 8-10 gram emulgującego wosku, np.. pszczelego

Zaparz zioła, masło shea rozpuść w kąpieli wodnej, do ostudzonych ziół dodaj glicerynę, wymieszaj. Gdy masło shea ostygnie do mniej więcej takiej temperatury, jaką mają zioła z gliceryną – wlej je powoli do naparu i delikatnie wymieszaj, aby składniki się połączyły. Możesz wykorzystać spieniacz do mleka, aby lepiej i szybciej połączyć składniki. Dodaj do wszystkiego olej arganowy, lub inny, który przygotowałaś. Gotowy krem przełóż do wybranego słoiczka. Gotowe!

DIY – domowy peeling

Peeling do twarzy to jeden z ważniejszych kosmetyków – doskonale oczyszcza skórę i zwiększa chłonność kremów i serum. Dzięki temu aktywne składniki docierają głębiej i z większą mocą do wnętrza skóry. Jednym z lepszych naturalnych peelingów, który nadaje się nawet do wrażliwej skóry jest peeling do twarzy z białego sera.

Wymieszaj łyżkę stołową białego sera (cottage lub twarogu) z łyżką brązowego cukru oraz łyżeczką miodu. Peeling (mimo obecności cukru) ma delikatne działanie i niezbyt dużą ścieralność, więc nie podrażnia skóry. Ser zapewnia buzi odpowiednie pH, rozjaśnia i zakwasza twarz, a mód łagodzi, koi i doskonale nawilża.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!