Włosy przesuszają się dużo szybciej, niż nasza skóra. Wymagają stałego nawilżania i pielęgnacji, zwłaszcza, jeśli często suszy się je gorącym nawiewem suszarki, prostuje prostownicą lub farbuje. Zmiany pór roku również niekorzystnie wpływają na ich strukturę. Jak najlepiej nawilżyć i odżywić włosy? Okazuje się, że doskonałym zabiegiem rewitalizującym jest sauna na włosy. Jak działa i jakie są efekty sauny?
Dlaczego włosy wysychają i niszczeją?
Przyczyną takiego stanu jest (niestety) najczęściej zła pielęgnacja włosów; rzadziej niekorzystne warunki klimatyczne, zażywane leki, stres, choroby czy zmiany hormonalne w organizmie.
Częste farbowanie włosów, drastyczne zmiany koloru i rozjaśnianie, ściąganie koloru, nieodpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji, trwała ondulacja, silnie działające produkty do stylizacji (lakiery, pasty modelujące, pianki i żele) bardzo szybko niszczą i wysuszają włosy. Stają się one wówczas matowe, łamliwe, pozbawione sprężystości, mogą wypadać i bardzo trudno je rozczesać oraz zdyscyplinować.
Aby zapobiec nadmiernemu przesuszeniu włosów lub zregenerować te, które już straciły nawilżenie i kondycję – warto raz na jakiś czas zafundować im profesjonalny zabieg w salonie fryzjerskim, czyli saunę na włosy. To jedna z lepszych kuracji przywracającym włosom odpowiedni poziom nawilżenia, rewitalizująca i wzmacniająca blask.
Na czym polega sauna na włosy?
Ten zabieg nawilżający nie bez powodu nosi nazwę „sauna” – wykorzystuje się w nim po prostu właściwości podwyższonej temperatury, połączonej z dużą wilgotnością. Para wodna, stosowana podczas zabiegu sauny jest w stanie wniknąć w głębsze warstwy włosa, a jednocześnie transportuje i ułatwia wchłaniane substancji odżywczych z wybranego preparatu, który nakładamy na pasma podczas zabiegu.
Sauna na włosy nie wymaga oczywiście od nas tego, abyśmy zamykali się w osobnej kabinie – zabiegowi poddawane są jedynie włosy, które skrywa się pod specjalną, przeznaczona do zabiegu kopułą. Jak wygląda taki zabieg krok po kroku?
Sauna na włosy – jak wygląda zabieg?
- Włosy przed zabiegiem muszą być dwukrotnie umyte szamponem – powinny być oczyszczone, a ich łuski otwarte.
- Na włosy aplikuje się specjalną odżywkę w formie gęstej maski. Jest to produkt specjalnie stworzony na potrzeby zabiegu. Niemal wszyscy producenci profesjonalnych kosmetyków do włosów mają w ofercie takie produkty. Fryzjer po krótkiej rozmowie i oględzinach włosów pomoże dobrać odpowiednią maskę do Twoich włosów.
- Po nałożeniu odpowiedniej maski, należy zintensyfikować jej działanie – do tego właśnie służy aparat w formie kopuły, pod którym siadamy na około 20 minut. Urządzenie ma zamontowany specjalny pojemnik, w którym destylowana woda podgrzewana jest to 40°C. Wytwarza się wówczas para wodna, która wnika we włosy i intensyfikuje działanie maski na włosach: zawarte w niej składniki są transportowane do głębszych warstw włosa i wbudowują się w jego strukturę.
- Po wyznaczonym czasie fryzjer spłukuje (zmywa) maskę z włosów i domyka ich łuski.
- Ostatnim etapem jest suszenie i układanie włosów.
Sauna na włosy w domu – jak wygląda?
Saunę można wykonać nie tylko w gabinecie fryzjerskim – dużym powodzeniem cieszy się sauna na włosy wykonywana w domu. Różni się od tej profesjonalnej, ponieważ przynosi nieco słabsze efekty (odżywienie włosów jest nieco mniejsze), jednak jeśli nie masz mocno zniszczonych i przesuszonych pasm – z powodzeniem możesz wykonać saunę na włosy w domu. Jej zaletą jest również to, ze jest zdecydowanie tańsza, łatwa w wykonaniu i można ją wykonać niemal w każdej wolnej chwili, ponieważ nie jest czasochłonna.
Sauna na włosy również polega na wykorzystaniu ciepła i wilgoci, jednak jej działanie jest słabsze, ponieważ nie dysponujemy profesjonalnym urządzeniem. Po nałożeniu wybranej odżywki, maski, ampułki lub (najlepiej) olejku – wilgotne włosy okrywamy czepkiem i okrywamy ciepłym ręcznikiem. Aby wzmocnić działanie ciepła cały turban można ogrzewać dodatkowo ciepłym nawiewem suszarki. Po 20-30 minutach spłukujemy włosy i myjemy je delikatnym szamponem (najlepiej wygładzającym, pozbawionym komedogennych substancji).
Sauna na włosy – jak działa?
Sauna na włosy działa poprzez wysoką temperaturę, dzięki której łuski włosów otwierają się, a cząsteczki z nałożonego kosmetyku aktywowane przez wyższą temperaturę docierają głębiej, wbudowują się w strukturę pasm. Włosy są również wówczas w stanie wchłonąć dużo więcej cennych składników. Wilgoć, która powstaje podczas zabiegu sprawia, ze włosy stają się bardziej chłonne – widać to bezpośrednio po zabiegu – ich objętość może nieco wzrosnąć, a one stają się ładnie dociążone i sprężyste.
Sauna na włosy – jaki preparat odżywczy zastosować?
Oprócz pary i wilgoci ważny jest również produkt, który nakłada się na włosy w celu odżywienia i rewitalizacji. W salonie to fryzjer doradzi nam i wybierze najlepszy do naszych włosów specyfik. Wykonując saunę w domu można sięgnąć po zwykłą maskę na włosy, jednak o wiele lepszy efekt dają specjalnie do tego przeznaczone ampułki lub naturalne olejki, dopasowane do porowatości i kondycji włosów. Olejki powinny być nierafinowane i tłoczone na zimno: w krajach orientu są one uważane za najsilniej upiększające i regenerujące włosy substancje.
Sauna na włosy – efekty i zalety
- intensywnie nawilża i regeneruje włosy
- pasma zyskują sprężystość i blask
- włosy odzyskują witalność i są dogłębnie odżywione
- sauna na włosy poprawia działanie kosmetyków pielęgnacyjnych
- włosy są wzmocnione od samej cebulki
- poprawia się stan skóry głowy
Sauna na włosy – opinie
Sauna na włosy – zarówno ta wykonywana w domu, jak i ta w salonie fryzjerskim zbiera dobre opinie. Kobiety chwalą ten zabieg zwłaszcza wtedy, gdy jest połączony z zabiegiem olejowania włosów – olejki działają wielopoziomowo, a przy tym są bezpieczne – nie zawierają syntetyków i doskonale pielęgnują nie tylko wewnętrzne struktury włosów, ale również cebulki i skórę głowy.
Dodaj komentarz