Rozstępy – a co to takiego?
Najbardziej narażone na rozstępy są kobiety w ciąży, sportowcy, nastolatki, osoby odchudzające się i otyłe. Dlaczego? Rozstępy powstają na skutek zaburzeń hormonalnych i zaburzeń masy ciała. Skóra traci swoją naturalną gęstość, elastyczność i napięcie. Włókna kolagenowe rozciągają się i osłabiają. Rozstępy pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach, w skórze właściwej. Wyróżniamy dwa rodzaje rozstępów. W pierwszej fazie rozwoju przybierają czerwoną, różową lub fioletową barwę; wtedy jest je trudno usunąć. W drugiej fazie rozstępy nabierają jasnego odcieniu; możemy je rozjaśniać. Powszechnie jednak rozstępy traktuje się jak blizny, stąd ich całkowite zlikwidowanie jest niemożliwe.
Sposoby na rozstępy – oby skuteczne!
Sposobów zapobiegania, usuwania lub rozjaśniania jest mnóstwo. Do najtańszych i najpopularniejszych wśród młodych mam zalicza się nawilżanie ciała oliwką dziecięcą. Stosowanie natłuszczających kosmetyków przynosi dość dobre rezultaty i zapobiega powstawaniu rozstępów. Podobne efekty może przynieść prysznic ciepłą i zimną wodą. Peeling chemiczny i mikrodermabrazja mogą pomóc usunąć rozstępy.
Maseczki DIY na rozstępy
Oczywiście najbardziej popularne kosmetyki to te, które zrobimy same w domu. Poniżej znajdują się dwa przepisy na krem przeciwdziałającym rozstępom.
Do przygotowania pierwszego kremu potrzebne będą mielona kawa i oliwa z oliwek. Składniki mieszaj tak długo, aż uzyskasz konsystencję pasty. Miejsca z rozstępami masuj przez około pięć minut, a następnie owiń gorącym ręcznikiem na 20 minut. Potem skórę spłucz ciepłą wodą i posmaruj tłustym kremem lub oliwką. Zabieg powtarzaj do trzech razy w tygodniu.
Drugi krem zawiera: pół szklanki oliwki z oliwek, płyn z czterech kapsułek witaminy E, płyn z dwóch kapsułek witaminy A oraz ¼ szklanki żelu aloesowego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przelej do hermetycznego pojemnika. Preparat przechowuje się w lodówce. Krem nakłada się na rozstępy i masuje przez około trzy minuty.
Dodaj komentarz