Olejowanie: czy olej nawilża włosy? Jak zatrzymać wilgoć we włosach?

Dodany w: Przez Redakcja

Olejowanie włosów stało się bardzo popularne – niemal każdy słyszał już o „pradawnym rytuale” i doskonale regenerujących włosy olejach, z których czerpie się same dobrodziejstwa. Olejowanie jest świetną kuracją, ponieważ można je w pełni dopasować do potrzeb włosów. Jednak osoby o mocno przesuszonych włosach powinny zastosować przed olejowaniem włosów jeden, drobny trik – w przeciwnym wypadku ich włosy nie mają szans na to, by wyglądały lepiej.

Olejowanie włosów na sucho – czy na pewno dla wszystkich?

Olejowanie włosów na sucho to najbardziej oczywista i najłatwiejsza metoda olejowania – polega na tym, że po prostu nakłada się na włosy (oczywiście suche) wybrany olejek, wmasowuje w skalp i trzyma wyznaczony czas (od 30 minut do kilku godzin).

Olejki dostarczają włosom cennych kwasów tłuszczowych, fitosteroli, minerałów i flawonoidów. Doskonale odżywiają włosy, ale nie zawierają humektantów – dlatego przesuszone włosy warto najpierw nawilżyć lub olejować je do spółki z substancjami odpowiedzialnymi za nawilżenie pasm.

Olejowanie suchych włosów – jak wzmocnić ich nawilżenie?

Suche włosy zyskają więcej, jeśli do spółki z olejami zafundujesz im moc nawilżenia. Jak to najlepiej zrobić? Połączyć olejowanie z nawilżaniem. Dzięki temu włosy nie stracą wody z wnętrza, ponieważ oleje „utrzymają” cenne cząsteczki we wnętrzu włosa. Olejowanie połączone z intensywną kuracją nawilżającą można wykonać na dwa sposoby:

1. Olejowanie włosów na mokro

To najpopularniejsza i jednocześnie najbardziej skuteczna metoda olejowania włosów. Dlaczego? Po pierwsze wilgotne włosy mają większa chłonność, więc łatwiej wchłaniają cząstki olejków, a ich sorpcyjność jest większa niż w przypadku suchych włosów. Po drugie – olejowanie włosów na mokro wiąże się ściśle z dostarczaniem do ich wnętrza cząstek wody, odpowiadających za nawilżenie włosa.

Olejek nałożony na wilgotne włosy nie tylko ej zregeneruje, zabezpieczy i ochroni, ale również wzmocni stopień nawilżenia, czyli innymi słowy zapobiegnie utarcie wody z włosów, Jest to bardzo istotne przy suchych, wysokoporowatych włosach, które tracą prawe cała wodę z wnętrza już podczas suszenia. Olejek „przytrzymuje” cząstki hydrofobowe i zapobiega ich ucieczce.

2. Olejowanie włosów na podkład nawilżający

Tego typu olejowanie jest podobne do olejowania na mokro, z tym że nie myjemy włosów ani nie zwilżamy ich wodą, lecz specjalnym żelem (np. lnianym lub aloesowym), hydrolatem, mieszanką wody i kwasu hialuronowego, lub naparami ziołowymi zmieszanymi z dowolnym, wymienionym wcześniej żelem, kwasem hialuronowym, miodem, wodą kokosową itd.

Lista substancji nawilżających jest długa. Warto ją znać jeśli Twoje włosy się przesuszają i wymagają stałego nawilżania. Ratunkiem dla nich mogą być odpowiednio dawkowane humektanty, które dbają o odpowiedni stopię nawilżenia włosów. Olejki z kolei ochronią pasma przed zbyt szybkim „oddaniem” cząstek nawilżających z wnętrza włosa.

Nawilżanie włosów w ciągu dnia – czym i ja nawilżać włosy?

W tym wypadku również sprawdzi się zasada łączenia substancji nawilżających z olejami – wszystko po to, by odpowiedzialne za nawilżenie cząstki nie uciekały z wnętrza włosów. Warto pamiętać, ze mocno przesuszone włosy maja szeroko rozchylone łuski, więc wielu cząstkom trudno jest „zagnieździć się” w nich na dłużej.

Jeśli Twoje włosy tracą nawilżenie również w ciągu dnia i czujesz, że stają się sztywne i szorstkie – przygotuj specjalną olejkową mgiełkę – zmieszaj wybrany olej z ulubionym hydrolatem lub inna substancją nawilżającą. Wystarczy kilka kropli oleju, lub dobrej mieszanki olejkowej do włosów wysokoporowatych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze
Redakcja

U nas znajdziesz najnowsze wiadomości kosmetyczne na temat zdrowia i urody a także recenzje kosmetyków ułożone tematycznie. Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco informowany o nowinkach ze świata zdrowia i urody. Pozdrawiamy!